CEZ rozważa sprzedaż aktywów w Polsce

27 maja 2019, 12:30 Alert
13-detmarovice
Elektrownia Detmarovice / fot. CEZ

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje sprzedać swoje aktywa w Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz w Polsce. Dyrektor wykonawczy koncernu Daniel Benes w rozmowie z dziennikiem Hospodarske Noviny wskazał, że podmiot chce skupić się jednak na rodzimym rynku.

Zmiany w działaniach spółki będą wprowadzane na skutek nieudanej ekspansji na Bałkanach. – W ramach nowej strategii mamy ambicję, by w nadchodzących latach opuścić Bułgarię – poinformował Benes. Dodał, że spółka rozważa także o opuszczenie Polski, gdzie posiada dwie elektrownie węglowe. CEZ jest właścicielem elektrowni Skawina oraz elektrociepłowni Chorzów ELCHO. Firma myśli też o pozbyciu się aktywów w Rumunii oraz w Turcji.

Akcjonariusze CEZ (70 procent akcji posiada państwo), będą głosowali nad strategią podczas corocznego spotkania generalnego spółki 26 czerwca. Agencja Reuters, poinformowała, że czeska spółka w najbliższych dekadach przygotowuje się na wielomiliardowe inwestycje w nowe jednostki jądrowe. CEZ ponadto chce skupić się na rozwijaniu swojego portfolio w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) w Czechach oraz w zakresie innych usług energetycznych na Słowacji, w Niemczech oraz w Polsce. W Niemczech CEZ posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 135 MW i planuje tam zainwestować w nowe o mocy 200 MW.

Spółka już rozpoczęła na ten temat rozmowy w kwietniu. Odbyły się także pierwsze spotkania z przedstawicielami bułgarskiego podmiotu Eurohold w celu sprzedaży aktywów w Bułgarii.

Reuters/Patrycja Rapacka