Chadam: Gazoport otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu

11 grudnia 2015, 13:18 Energetyka

Statek z pierwszym transportem skroplonego gazu ziemnego przypłynął 11 grudnia br. do terminalu LNG w Świnoujściu. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pośredniczy w dostawie w ramach umowy z Polskim LNG, które jest odbiorcą surowca przeznaczonego do uruchomienia instalacji.

Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. gazu do nowo wybudowanego terminalu LNG w Świnoujściu. To pierwsza z dwóch planowanych dostaw, które będą zrealizowane przez Qatargas w celu schłodzenia i rozruchu instalacji polskiego terminalu. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r.

Podczas wizyty roboczej związanej z pierwszą dostawą LNG do terminalu LNG w Świnoujściu, prezes Qatargas Khalid Bin Khalifa Al-Thani powiedział:

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego historycznego kamienia milowego i mamy nadzieję, że nasze wsparcie w uruchomienie tego nowowybudowanego terminala LNG pomoże podtrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój Polski, Wschodniej Europy i wszystkich krajów w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu jest jasną oznaką wizji Polski i jej zaangażowania w zapewnienie zdywersyfikowanych, wiarygodnych i bezpiecznych dostaw LNG i gazu ziemnego.

Prezes firmy Qatargas dodał:

– Polska stanowi nowy rynek dla dostaw LNG premium od spółki Qatargas, a dostawy LNG do Polski pokazują nasze zaangażowanie, by dostarczać do Europy czyste źródło energii, wiarygodnie i bezpiecznie. Ten terminal przyczyni się do dalszego rozwoju LNG w Europie, najpierw w Polsce, a następnie jako brama do krajów Środkowej Europy, które nie mają dostępu do morza oraz do krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu to 17-sty terminal LNG, do którego Qatargas dostarczył pierwszy transport LNG i oznacza kolejny krok milowy w historii Qatargas. Spółka Qatargas jest bardzo dumna z tego, że może współpracować z terminalem LNG w Świnoujściu oraz z Polską.

Pan Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG powiedział:

– Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu. Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu. Polska wchodzi do grupy państw niezależnych, bezpiecznych i nowoczesnych.

Pan Waldemar Wójcik, wiceprezes PGNiG powiedział:

– Dostawy LNG to jeden z najważniejszych kroków na drodze do dywersyfikacji źródeł gazu w Polsce oraz ważny element strategii PGNiG, której celem jest zróżnicowanie portfela zaopatrzenia. Import LNG pomoże nie tylko bardziej elastycznie reagować na warunki rynkowe, ale też wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jesteśmy zadowoleni z rozpoczęcia dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu i liczymy też, że realizacja umowy podpisanej przez PGNiG i Qatargas otworzy nowe możliwości długoletniej współpracy pomiędzy obiema spółkami.

Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania nawet 5 mld m sześc. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Na terminal składa się nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z cumą, które umożliwia rozładowanie metanowców o ładowności od 120 tys. m sześc. LNG (w przypadku statków konwencjonalnych) do 217 tys. m sześc. (w przypadku statków typu Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki gazu (każdy o pojemności 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazu. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.

Projekt jest obecnie w fazie uruchamiania do operacji komercyjnych, które rozpoczną się w drugim kwartale 2016 r. PGNiG będzie odbierało dostawy gazu LNG w oparciu o 20-letni kontrakt, zgodnie z którym Qatargas dostarczy 1 mln ton LNG rocznie do terminalu w Świnoujściu.

Źródło: Polskie LNG