Cheniere Energy będzie dostarczać LNG na potrzeby Equinora

13 czerwca 2022, 07:15 Alert

Cheniere Energy Inc poinformowała, że ​​jej spółka zależna, Cheniere Marketing LLC, zawarła umowę sprzedaży LNG norweskiej spółce Equinor. Na podstawie tej umowy, Norwedzy będą otrzymywać 1,75 mln ton LNG rocznie przez 10 lat od 2026 roku.

Badnie dna morskiego pod offshore Fot. Equinor.
Badnie dna morskiego pod offshore Fot. Equinor.

Norweski koncern energetyczny Equinor do 2018 r. znany był jako potentat paliwowo-energetyczny Statoil. Od tej daty pod nową nazwą norweski koncern dokonuje reorientacji na energetykę odnawialną. Szczególnie zaczął się specjalizować w segmencie morskich farm wiatrowych. Z niektórych sygnałów wynika, że Equinor zamierza ograniczać własną produkcję gazu skroplonego.

Jednak norweski koncern nadal jest zainteresowany gazem skroplonym. Stąd 9 czerwca tego roku podpisał kontrakt na zakup około 1,75 mln ton LNG rocznie od amerykańskiego koncernu Cheniere Marketing na zasadzie free-on-board (FOB – sprzedający ma obowiązek dostarczyć towar na statek podstawiony przez kupującego w wyznaczonym porcie załadunkowym. Sprzedający ma również dokonać oprawy celnej eksportowej. Kupujący ponosi wszystkie koszty oraz ryzyko związane z transportem ładunku). Kontrakt podpisano na okres około 15 lat.
Według informacji Cheniere dostawy rozpoczną się w drugiej połowie 2026 roku od wolumenu około 0,9 mln ton.Osiągną pełne 1,75 mln ton rocznie w drugiej połowie 2027 roku. Dostawa pełnego wolumenu LNG zależna jest od terminowego zakończenia przez Cheniere budowy dodatkowej mocy skraplania w Terminalu LNG Corpus Christi. Ma to być realizacja obiektu Corpus Christi Stage III.

„Equinor jest jedną z czołowych europejskich firm energetycznych. Cieszymy się, że możemy nawiązać długoterminową relację z tym strategicznym klientem, który podziela nasze ambicje dotyczące zrównoważonej przyszłości w energetyce” – skomentował z tej okazji Jack Fusco, prezes i dyrektor generalny Cheniere. Dodał, że umowa z Equinor -„dodatkowo wzmacnia wiodącą rolę Cheniere w zapewnianiu klientom na całym świecie elastycznych i niezawodnych dostaw LNG, wyprodukowanego czystą technologią”.

Umowa z Norwegami potwierdza pilną konieczność inwestycji w dodatkowe moce skraplania w sektorze gazu skroplonego w USA – skomentowały media w Stanach Zjednoczonych.

W ubiegłym miesiącu Cheniere Energy Inc poinformowała, że Cheniere Marketing LLC zawarła umowę na dostawy LNG z południowokoreańskim potentatem POSCO International Corporation. Zgodnie z umową południowokoreański koncern hutniczy będzie otrzymywać około 0,4 mln ton LNG rocznie od Cheniere Marketing na zasadzie free-ob-board.

Cheniere Energy Inc. jest wiodącym producentem i eksporterem skroplonego gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Posiada jedną z największych na świecie platform skraplania gazu, składającą się z obiektów Sabine Pass i Corpus Christi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Obecna łączna moc produkcyjna platformy wynosi około 45 mln ton LNG rocznie. Cheniere Energy rozpoczyna rozbudowę mocy skraplania i eksportu w Corpus Christi.

Rigzone Oil&Gas/AP/Teresa Wójcik

Jakóbik: Europa chce zamknąć stację benzynową Putina