Cheniere Energy zbuduje kolejny terminal LNG w USA

2 stycznia 2015, 10:51 Alert
terminal LNG

(Wojciech Jakóbik)

Cheniere Energy otrzymało zgodę Federalnej Komisji Regulacji Energetycznych (FERC) na budowę terminala LNG w Corpus Christi w Teksasie. Docelowo ma osiągnąć przepustowość 15 mln ton gazu skroplonego rocznie. Decyzja FERC była podyktowana faktem, że projekt zyskał stabilne źródła finansowania i klientów na dostawy gazu. Największy z nich to EDF, który podpisał umowę na dostawy 8,4 mln ton rocznie. Budowa ruszy na początku 2015 roku.

To informacja optymistyczna, neutralizująca złe wieści z zeszłego tygodnia. Excelerate Energy zawiesza swój teksański projekt terminala LNG. Miał rozpocząć eksport gazu skroplonego w 2018 roku ale ze względu na tanią ropę naftową stracił opłacalność, a Federalna Komisja Regulacji Energetyki (odpowiednik polskiego Urzędu Regulacji Energetyki) zawiesiła działalność przy inwestycji do kwietnia 2015 roku.

Mimo to kontynuowane są inne projekty – Sabine Pass LNG należące do Cheniere Energy i Cameron LNG Sempry, które zarezerwowały sobie kupców i uzyskały ostateczną decyzję inwestycyjną.

Analitycy cytowani przez Reutersa przekonują, że tania ropa czyni kontrakty spotowe na gaz skroplony bazowane na cenie Henry Hub mniej konkurencyjne w stosunku do LNG z innych źródeł, sprzedawane w kontraktach uzależnionych od ceny czarnego surowca przez Australię i Katar.