font_preload
PL / EN
Alert 7 grudnia, 2018 godz. 16:00   
REDAKCJA

China General Nuclear chce dalej wspierać atom w Wielkiej Brytanii

atom energetyka jądrowa

Po wycofaniu się koncernu Toshiba z budowy elektrowni jądrowej w Moorside, w celu podtrzymania programu energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii chiński koncern China General Nuclear jest gotów przyspieszyć budowę nowego obiektu w Bradwell w oparciu o własny projekt reaktora HPR1000 (Hualong One).

Robert Davies, dyrektor operacyjny CGN UK, przemawiając na konferencji Nuclear 2018, zorganizowanej przez Nuclear Industry Association w Londynie, powiedział, że w programie energetyki jądrowej Wielkiej Brytanii powstała luka po decyzji Toshiby, podjętej w ubiegłym miesiącu, o wycofaniu się z projektu budowy elektrowni w Moorside i likwidacji firmy NuGen.

„Planowana sekwencja uruchamiania kolejnych reaktorów została przerwana” – powiedział Davies. „Możemy tę lukę wypełnić, znacząco przybliżając datę uruchomienia pierwszego brytyjskiego reaktora HPR1000 i znacznie szybciej wprowadzając elektrownię jądrową Bradwell do eksploatacji. Zmienimy harmonogram realizacji projektu, koncentrując się na dacie uruchomienia elektrowni (commercial operation date – COD) około 2030 r.”.

Zgodnie ze strategiczną umową inwestycyjną, podpisaną w październiku 2016 r. CGN zgodził się przejąć 33,5% udziałów EDF Energy w projekcie Hinkley Point C w Somerset, jak również wspólnie zbudować nowe elektrownie jądrowe w Sizewell w Suffolk i Bradwell w Essex. Projekty elektrowni Hinkley Point C i Sizewell C będą oparte na technologii francuskiego reaktora EPR, a w nowym obiekcie w Bradwell w Essex znajdą się reaktory w technologii Hualong One.

W ramach tej umowy CGN utworzył spółkę joint venture z EDF Energy w celu uzyskania licencji regulatora na budowę brytyjskiej wersji reaktora HPR1000. W ubiegłym miesiącu brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation – ONR) oraz agencja ochrony środowiska (Environment Agency – EA) ukończyły wstępną ocenę konstrukcji chińskiego reaktora UK HPR1000. Projekt przeszedł teraz do trzeciego z czterech etapów procesu ogólnej oceny projektu (Generic Design Assessment – GDA).

Davies powiedział, że decyzja CGN o przyspieszeniu swoich planów wynika z doświadczenia zdobytego podczas realizacji nowych projektów jądrowych. Na początku tego roku koncern CGN uruchomił pierwszy w świecie reaktor EPR w elektrowni jądrowej Taishan. CGN uzyskał również dodatkowe zdolności konstrukcyjne dzięki budowie dwóch demonstracyjnych reaktorów HPR1000 w elektrowni jądrowej Fangchenggang w chińskim regionie autonomicznym Guangxi. Dyrektor zauważył również, że CGN jest obecnie trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem w branży jądrowej na świecie, które eksploatuje 21 energetycznych bloków jądrowych i buduje kolejnych siedem reaktorów.

„Nasze doświadczenia z Chin uwidaczniają wpływ efektu serii przy budowie dużej floty reaktorów, dlatego musimy zaangażować się w długofalowy, spójny program, poparty przez rząd Wielkiej Brytanii. W naszym przypadku Hinkley Point C utorował drogę dla Sizewell C i następnie dla Bradwell B”.

„Jeśli my jako naród nie podejmiemy tego wyzwania, to nie osiągniemy żadnych korzyści z efektu serii i skali, ceny pozostaną wysokie, a brytyjska polityka energetyczna nie zapewni niezawodnej, bezpiecznej i czystej energii, której będziemy potrzebować coraz więcej na całym świecie dla realizacji programów rozwoju elektromobilności, sztucznej inteligencji czy przetwarzania w chmurze”.

„Musimy iść teraz w kierunku niskoemisyjności – nie możemy czekać. Nasze dzieci, nie mówiąc już o naszych wnukach, nie wybaczą nam. Mamy zbyt wiele do stracenia, nie możemy pozwolić sobie na rozterki, podczas gdy świat się ociepla. Musimy dziś podejmować decyzje, które skutkować będą w przyszłości. W przeciwnym razie Wielka Brytania nigdy nie zdobędzie tego, czego będzie wkrótce potrzebować. Wszyscy, wraz z naszymi politykami, musimy być odważni, zdecydowani i pewni siebie”.

Dzięki 30-letniej współpracy z francuskim EDF, CGN zbudował elektrownie w Chinach i obecnie uruchamia projekty jądrowe w Wielkiej Brytanii. „Zbudowaliśmy i budujemy reaktory na skalę i w tempie, które Wielka Brytania może sobie tylko wyobrazić” – powiedział Davies, zauważając, że Chiny planują uruchomić kolejne 100 GWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej do roku 2030.

Davis podkreślił również, że koncern CGN w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestował 2,4 mld GBP (3,1 mld USD) w Wielkiej Brytanii, głównie w projekt HPC. „Dziś przynosimy wiedzę, możliwości i pieniądze, co udowadnia realizacja HPC. Mówiąc wprost – przyspieszamy”.

World Nuclear News/CIRE.pl