Chińczycy chcą budować solary w Czarnobylu

3 stycznia 2017, 06:15 Alert
sarkofag-czarnobyl
Budowa sarkofagu w Czarnobylu. Fot. Flickr

Dwie chińskie firmy są zainteresowane budową farm fotowoltaicznych w Czarnobylu. Obecnie prowadzone są analizy i sprawdzane są możliwości zamontowania instalacji.

Według wstępnych szacunków, firmy są gotowe zainwestować miliard dolarów w projekt czarnobylskiej farmy solarnej w ciągu najbliższych dwóch lat. Ukraiński minister ekologii i zasobów naturalnych Ostap Semerak napisał niedawno na Facebooku, że dwiema firmami, które chcą inwestować w źródła odnawialnej energii na terenie byłej elektrowni jądrowej są GLC i China State Construction Engineering Corporation. Przedstawicie obu firm już pracują na terenie nieopodal dawnej elektrowni aby sprawdzić jakie są warunki i ocenić czy możliwe jest wybudowanie infrastruktury oraz serwisowanie jej.

Obszar jakim zainteresowani są Chińczycy to 2500 hektarów ziemi około 10 km na południe od reaktora. Planowana farma ma generować 1500 GWh energii rocznie. Do wykorzystania wokół elektrowni jest ponad 6000 ha ziemi, jak dodał Semerak.

Od czasu katastrofy w 1986 roku obszar w promieniu 30 km od reaktora (obecnie zamkniętego w nowym sarkofagu) był całkowicie zamknięty dla ludzi. Obecnie rząd ukraiński rozważa utworzenie strefy przemysłowej w tym obszarze, ponieważ promieniowanie powoli ustaje.