Chiny budują gigantyczną elektrownię solarną na Pustyni Gobi

11 sierpnia 2015, 10:24 Alert

(Portal National Geographic/Reuters/Teresa Wójcik)

Satelity NASA przekazały dokładne fotografie budowanej przez chińskie firmy gigantycznej elektrowni solarnej Delinga na chińskiej części Pustyni Gobi. Według oficjalnych informacji władz w Pekinie, elektrownia dostarczy prąd dla miliona gospodarstw domowych.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) po zapoznaniu się z dokumentacją tej elektrowni zakomunikowała, iż spodziewa się, że Chiny prześcigną Unię Europejską, USA i Japonię, jeśli chodzi o rozwój siłowni na odnawialne źródła energii.

Projekt tej elektrowni solarnej jest zgodny z niedawno zapowiadanym ambitnym planem chińskich władz, które twierdzą, że do 2030 r. zmniejszą o 20 proc. emisję gazów cieplarnianych.

Elektrownia solarna na Pustyni Gobi umożliwi Chinom zmniejszenie zużycia węgla o 4,26 mln ton rocznie.

Solarna elektrownia Delinga o mocy 200 MW zajmie powierzchnię nieco większą niż 25 km2 w północnozachodnich Chinach na należącej do tego państwa części Pustyni Gobi. Po ukończeniu budowy jej instalacje będą mogły magazynować energię cieplną przez 3,5 godziny. Po zakończeniu pierwszej fazy budowy elektrownia będzie dostarczać prąd do 450 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownia Delinga jest pierwszą komercyjną elektrownią słoneczną w Chinach, gdzie przewiduje się zbudowanie do 2020 r. trzech takich obiektów.  Elektrownia jest budowana przez spółki chińskie i amerykańskie w ramach amerykańsko-chińskiego partnerstwa OZE, zainicjowanego w 2009 r. Obiekt ma być ukończony w 2017 r.