Chiny i Rosja negocjują dalszą współpracę nuklearną

7 kwietnia 2015, 09:49 Alert

(TASS/Reuters/Sputnik/Teresa Wójcik)

Chiny i Rosja negocjują w sprawie dalszego rozwijania dwustronnej współpracy w dziedzinie nuklearnej – podał TASS. Negocjacje dotyczą budowy siódmej i ósmej jednostki w elektrowni nuklearnej w Chinach, która jest na ukończeniu w Tian-Wanu. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA),  uznaje, że będzie to najbezpieczniejsza elektrownia wybudowana przez rosyjską firmę Atomstrojeksport.

Rosjanie rozpoczęli budowę tego obiektu w 2007 r. Na podstawie doświadczeń uzyskanych przy realizacji tej elektrowni, rosyjscy i chińscy politycy w marcu ub.r. podpisali memorandum o przyszłej znacznie szerszej współpracy w sektorze energetyki nuklearnej obu państw. Na podstawie memorandum podpisane zostało porozumienie o wspólnej budowie „szeregu pływających jednostek  dla Chin”.

Szef rosyjskiego koncernu Rosatom, Siergiej Kirijenko – powiedział wg portalu Sputnik, że jego firma uważa, iż  rynek azjatycki i wybrzeża Pacyfiku za priorytet dla rosyjskiego przemysłu nuklearnego. Grupa medialna Sputnik jest propagandowym konglomeratem Kremla.