Chiny i Rosja negocjują dalszą współpracę wojskową

12 maja 2015, 10:34 Alert
Czołgi

(Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej/Patrycja Rapacka)

Rosyjski minister obrony Sergiej Szojgu odbył 10 maja 2015 roku negocjacje z przewodniczącym Chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej gen. Fan Changlong. W toku dyskusji rozmawiano o współpracy wojskowej, technologicznej oraz bezpieczeństwie regionalnym. Nie poinformowano o szczegółowych ustaleniach dokonanych w toku rozmowy.

Chiński dowódca przybył do Moskwy w ramach delegacji z okazji 70 rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej. Poparł on stanowisko Rosji, oparte na sprzeciwie wobec pisania na nowo historii tego wielkiego sporu. Sprzeciwił się także umniejszaniu roli Związku Sowieckiego w zwycięstwie nad Niemcami.

Minister Szojgu stwierdził, że obydwa narody poniosły wielkie straty w czasie II wojny światowej. Sprzeciwił się próbom fałszowania historii i „czynieniu z faszystów bohaterów”.

Strony uzgodniły zasady współpracy i kierunek dalszego jej rozwoju. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Rosji, rozmowy rosyjsko-chińskie przebiegły w atmosferze „ przyjaźni i zaufania”. Chiński gość odwiedził również rosyjskie Narodowe Centrum Kontroli Obrony Państwa.