Chiny i Indie światowymi liderami OZE

27 września 2018, 08:30 Alert

Według agencji ratingowej Moody’s, rynki wschodzące wyprzedzą w tym roku kraje rozwinięte pod względem mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. W latach 2006-2016 światowa produkcja energii z wiatru wzrosła o ponad 50%, a ze słońca o 22%.

fot. Pixabay

Dotychczas to państwa rozwinięte były liderami rozwoju energetyki odnawialnej. Okazuje się, że obecnieczempionami w rozwoju alternatywnych źródeł energii są kraje rozwijające się – Chiny oraz Indie zajmują odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce na świecie. Gwałtowny wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest spowodowany spadkiem cen technologii wiatrowych oraz słonecznych.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii, w ubiegłym roku Chiny zainstalowały 50 GW nowych mocy w ramach energetyki solarnej. Dla porównania to tyle, ile Niemcy i Francja razem wzięte. Natomiast Indie, które są najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie, w 2017 roku oddały około 9,5 GW mocy zainstalowanych w fotowoltaice. Jednocześnie do końca 2018 roku Delhi chce, aby było to 28,5 GWa więc blisko sześciokrotnie więcej niż jeszcze 3 lata temu.

Na spadek kosztów energii słonecznej wpływa rozwój technologii oraz nadmierna podaż w Chinach. Od 2009 do 2017 roku ceny paneli słonecznych w Państwie Środka spadły blisko o 80%,niewykluczone, że wkrótce to tempo będzie dużo niższe. Jak zauważa Financial Times, Pekin zmienił politykę względem energetyki słonecznej, zmniejszając subsydia. Według raportu Wood Mackenzie, w rezultacie nowe moce zainstalowane w fotowoltaice w Chinach mogą być o 20 GW niższe.

Spowolnienie w sektorze może spowodować, że chińscy producenci paneli zostaną zmuszeni do obniżenia cen. Niektóre państwa na świecie starają się bronić przed zalewem tanich produktów z Chin. ostatnich latach Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone nałożyły cła antydopingowe na panele z Państwa Środka. Po podobne rozwiązania sięgnęły również Indie. Według analityków cytowanych przez Financial Times, spadek kosztów technologii solarnych może w perspektywie długoterminowej pozwolić branży OZE na ponowne odrodzenie.

Financial Times/Patrycja Rapacka