Chiny w ciągu najbliższych 15 lat chcą wybudować 150 reaktorów jądrowych

6 grudnia 2021, 08:45 Alert
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach. To więcej niż reszta świata zbudowała przez ostatnie 35 lat – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Chiny stawiają na energetykę jądrową

Według cytowanych przez PIE danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA, w 2020 r. w 32 krajach energię produkowały elektrownie jądrowe. Najwięcej – bo 97 GW mocy – jest zainstalowanych w Stanach Zjednoczonych, 61 GW we Francji i 50 GW w Chinach. Oprócz Chin w ostatniej dekadzie co najmniej 10. procentowy wzrost mocy w energetyce jądrowej odnotował Pakistan, Argentyna, Indie, Korea, Rosja, Meksyk i Kanada – dodano.

Jak zwróciło uwagę PIE, 20 lat temu w Państwie Środka było zainstalowane nieco ponad 2 GW w elektrowniach jądrowych, a w połowie dekady według planów rządu chińskiego zainstalowane moce przewyższą obecne wartości w Stanach Zjednoczonych.

– Chiny planują w ciągu najbliższych 15 lat budowę 150 nowych reaktorów, to jest więcej niż reszta świata zbudowała w ostatnich 35 latach – zaznaczyli analitycy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE. Według ekspertów może to zaoszczędzić emisję gazów cieplarnianych o 1,5 mld t rocznie, czyli ok. tyle, ile łącznie emitują Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. – Koszty budowy 147 GW reaktorów szacowane są na ok. 440 mld USD, co w przeliczeniu na kW daje wartość poniżej 3000 dol. – wskazano. To, jak dodano, jedna trzecia kosztów ostatnio realizowanych projektów we Francji i Stanach Zjednoczonych.

Wyjaśniono, że na koszt kapitałowy budowy elektrowni, a tym samym średni koszt energii elektrycznej z niej wyprodukowanej, w przypadku energetyki jądrowej duży wpływ ma wysokość tzw. stopy dyskonta.

– W krajach zachodnich wartość ta może wynieść nawet 10 procent, podczas gdy w Chinach czy Rosji 1,4 procent – stwierdzono. Eksperci ocenili, że przy takim porównaniu mało prawdopodobne jest ożywienie energetyki jądrowej w naszym regionie, „nawet jeśli pominiemy inne aspekty, np. nastroje społeczne”. Zdaniem PIE oszczędności można szukać w tańszych chińskich technologiach, ale do nich w energetyce jądrowej Zachód nie ma zaufania.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn 

Jakóbik: Atom w taksonomii, czyli jak nie wpaść w pułapkę gazową Putina (ANALIZA)