Czy Chiny pomogą Ukrainie zwiększyć wydobycie gazu?

12 kwietnia 2019, 13:45 Alert
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

W ubiegłym tygodniu w Pekinie odbyły się rozmowy przedstawicieli Naftogazu na czele z prezesem Andriejem Kobolewem z kierownictwem China National Petroleum Corporation, czyli największego chińskiego koncernu naftowo-gazowego.

W ich trakcie omówiono praktyczne kroki, prowadzące do rozpoczęcia współpracy obydwu spółek, w obszarze zwiększenia wydobycia węglowodorów i wykorzystania najnowocześniejszego sprzętu oraz technologii na Ukrainie.

Jak zauważył Andriej Koboliew, Naftogaz już posiada dobre doświadczenia we współpracy z chińskimi firmami, które wykazały się wysokim profesjonalizmem zarówno przy projektach wiertniczych jak i przy dostawach nowoczesnego sprzętu dla podległych mu spółek.

Podczas wizyty w Chinach delegacja Naftogazu odbyła szereg roboczych spotkań z przedstawicielami czołowych państwowych instytucji finansowych, podczas których omówione zostały możliwe warunki finansowania projektów Naftogazu, w ramach współpracy z chińską firmą ubezpieczeniową Sinosure.

1 kwietnia obydwie spółki podpisały memorandum o przyznaniu ukraińskiej spółce miliarda dolarów, który umożliwi jej zaciąganie kredytów i przyciąganie chińskich inwestycji w ramach tej kwoty.

Naftogaz/Piotr Stępiński

Jakóbik: Polski Prometeusz może dać Ukrainie LNG z USA