Chiny: Pozostają sporne kwestie dotyczące porozumienia ws. zmiany klimatu

11 grudnia 2015, 14:50 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Podczas odbywającej się w Paryżu światowej konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatu, strony osiągnęły pewne pozytywne rezultaty jednakże niektóre, kluczowe kwestie zostały jeszcze nierozwiązane – powiedziała w piątek (11.12) oficjalna przedstawicielka ministerstwa spraw zagranicznych Chin Hua Chunying.

– Możemy powiedzieć, że są pewne, pozytywne rezultaty. Jest już także wariant dokumentu, który musimy uzgodnić, aby osiągnąć końcowe porozumienie. Niektóre kluczowe kwestie są jeszcze nierozwiązane – powiedziała podczas konferencji prasowej Chunying.

Przedstawicielka chińskiego MSZ podkreśliła, że gwarancją sukcesu konferencji jest aktywne uczestnictwo wszystkich stron. Wezwała także państwa do ,,wykazania się elastycznością i próby zawężenia istniejących różnic”. Przy czym dodała, że państwa rozwinięte powinny odgrywać wiodącą rolę w tym procesie i przejawiać większe wysiłki.

– Chiny zrobią wszystko, aby osiągnąć wszechstronne i zrównoważone porozumienie, które byłoby sprawiedliwe i racjonalne – powiedziała Chunying.

Projekt końcowego porozumienia dotyczącego klimatu ma zostać przyjęty 12 grudnia, poinformowała wcześniej agencja AFP powołując się na przedstawiciela konferencji ramowej konwencji ONZ o zmianie klimatu, która odbywa się w Paryżu.

Według oczekiwań, jej wynikiem ma być podpisanie nowego, międzynarodowego porozumienia, które zapewni konsolidację międzynarodowych wysiłków na rzecz zmniejszenia obciążeń systemu klimatycznego i zastąpienie po 2020 r. Protokołu z Kioto. Głównym celem paryskiego forum jest uzgodnienie takich środków, które pozwoliłyby utrzymywać wzrost globalnej temperatury w przedziale do 2 stopni Celsjusza.