font_preload
PL / EN
Alert 10 sierpnia, 2018 godz. 13:00   
REDAKCJA

W Chinach uruchomiono kolejny reaktor AP-1000

elektrownia atomowa

Postępują prace przy budowie elektrowni jądrowej Haiyang w prowincji Shandong w Chinach. W reaktorze AP-1000 zainstalowanym w bloku nr 1 uzyskano po raz pierwszy stan kontrolowanej reakcji łańcuchowej (tzw. stan pierwszej krytyczności), oraz w bloku nr 2 rozpoczęto załadunek paliwa.

Przedstawiciel China State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) ogłosił, że 8 sierpnia br. o godz. 10:42 czasu lokalnego reaktor AP-1000 w bloku nr 1 EJ Haiyang osiągnął stan pierwszej krytyczności. Następnym etapem będzie synchronizacja reaktora z siecią energetyczną i rozpoczęcie testów na małej mocy, a następnie stopniowe jej podnoszenie, aż do uzyskania pełnej mocy projektowej. Budowę bloku Haiyang-1 rozpoczęto 29 września 2009 roku, a załadunek paliwa rozpoczęto 21 czerwca. Ma on zostać włączony do sieci do końca 2018 roku.

Jest to drugi działający reaktor tego typu na świecie. Należy on do zawansowanych reaktorów generacji III+ i wyposażony jest w innowacyjne pasywne systemy bezpieczeństwa, w których wykorzystywane są naturalne zjawiska występujące w przyrodzie takie jak: siła grawitacji i konwekcja temperaturowa. Filozofia bezpieczeństwa oparta jest na wielu wbudowanych poziomach zabezpieczeń i barier, które skutecznie powstrzymują uwolnienie materiałów promieniotwórczych, nawet w przypadku ciężkiej awarii połączonej ze stopieniem rdzenia reaktora.

SNPTC ogłosił również, że w dniu 8 sierpnia o godz. 15:26 rozpoczęto załadunek 157 zestawów paliwowych do reaktora AP-1000 w bloku Haiyang-2. Jego budowę rozpoczęto 20 czerwca 2010 r. Ma on rozpocząć pracę w przyszłym roku. We wrześniu 2007 r. firma Westinghouse i jej partner Shaw Group uzyskała zgodę na budowę w Chinach czterech reaktorów AP-1000 – po dwa bloki w dwóch lokalizacjach: Sanmen i Haiyang. Budowę bloku Sanmen-1 rozpoczęto w kwietniu 2009 r., a bliźniaczego bloku Sanmen-2 w grudniu 2009 r.

Reaktor Sanmen-1 był pierwszym reaktorem AP-1000 uruchomionym na świecie. Osiągnął stan pierwszej krytyczności 21 czerwca i został włączony do sieci 30 czerwca br. Do bloku Sanmen-2 zostało już załadowane paliwo i ma on zgodę na rozpoczęcie rozruchu reaktora. Ma on rozpocząć pracę do końca bieżącego roku. Westinghouse obecnie realizuje budowę sześciu reaktorów AP-1000. Oprócz czterech bloków w Sanmen i Haiyang w Chinach budowane są także dwie jednostki w EJ Vogtle w pobliżu Waynesboro w USA.

World Nuclear News/CIRE.pl