Chiny uruchamiają największą zieloną elektrownię wodorową na świecie

3 lutego 2022, 07:15 Alert

Chiński producent chemiczny Baofeng poinformował, że rozpoczął produkcję w największej na świecie ekologicznej fabryce wodoru. Elektrownia wodorowa, zlokalizowana w regionie Ningxia, będzie mogła wyprodukować 27 tys. ton wodoru rocznie.

Wodór. Źródło: freepik.com
Wodór. Źródło: freepik.com

W grudniu 2021 roku w sieci pojawił się elektrolizer alkaliczny o mocy 150 MW, zasilany przez panel słoneczny o mocy 200 MW. Jest on pięć razy większy niż ten w drugiej największej fabryce firmy Baofeng (30 MW), która została uruchomiona w kwietniu.

Według Xiaotinga Wanga, specjalisty ds. wodoru BloombergNEF, projekt Baofeng o mocy 150 MW był w pełni operacyjny już 22 grudnia 2021 roku. Elektrownia będzie mogła wyprodukować 27 tys. ton wodoru rocznie.

Elektrownia wodorowa Baofengu będzie więc największym tego typu zakładem na świecie, ale wygląda na to, że nie potrwa to długo. W grudniu 2021 roku rozpoczęła się budowa jeszcze większej placówki o mocy 260 MW, obok której powstanie również elektrownia słoneczna o mocy 300 MW. Buduje ją chińska spółka naftowa Sinopec.

Zdaniem portalu Quartz, Chiny wygrywają wyścig o elektrolizę i niedługo staną się potentatem kolejnej technologii. – Podobnie jak w przypadku innych technologii, tworzonych na potrzeby klimatu, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe i akumulatory, Chiny wyprzedzają świat również w temacie elektrolizerów – czytamy na stronie.

energyvoice.com/Jędrzej Stachura

Orlen przedstawia strategię wodorową. 1 GW mocy po 2030 roku, prędzej wodór z gazu oraz CCS niż zielony