Chiny i USA zapowiadają współpracę na rzecz ochrony klimatu przed kwietniowym szczytem

19 kwietnia 2021, 10:15 Alert

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry i specjalny wysłannik Chin ds. zmian klimatu Xie Zhenhua spotkali się w Szanghaju 15 i 16 kwietnia 2021 roku, aby omówić aspekty kryzysu klimatycznego. Na zakończenie dyskusji wydali następujące wspólne oświadczenie, w którym podkreślili chęć współpracy w obszarze polityki klimatycznej.

fot. Flickr

Chiny i USA o szczycie klimatycznym

– Stany Zjednoczone i Chiny są zdecydowane współpracować ze sobą i z innymi krajami w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. Obejmuje to zarówno wzmacnianie ich odpowiednich działań, jak i współpracę w procesach wielostronnych, w tym Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i porozumienia paryskiego. Oba kraje przypominają swój historyczny wkład w opracowanie, przyjęcie, podpisanie i wejście w życie Porozumienia paryskiego poprzez swoje przywództwo i współpracę – czytamy w oświadczeniu.

– Idąc dalej, Stany Zjednoczone i Chiny są zdecydowane współpracować z innymi stronami w celu wdrażania postanowień porozumienia paryskiego. Obie strony przypominają, że zgodnie z art. 2, celem Porozumienia jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza oraz dążenie do ograniczenia go do 1,5 stopnia Celsjusza. W związku z tym zobowiązują się do kontynuowania takich wysiłków, w tym poprzez podejmowanie wzmożonych działań w dziedzinie klimatu, które zwiększają ambicje w latach 20. XX wieku w kontekście porozumienia paryskiego, mając na celu utrzymanie powyższego limitu temperatury w zasięgu oraz współpracę w celu określenia i sprostania powiązanym wyzwaniom i możliwościom – piszą reprezentanci Chin i Stanów Zjednoczonych.

– Oba kraje z niecierpliwością czekają na zorganizowany w USA szczyt przywódców w sprawie klimatu, który odbędzie się 22 i 23 kwietnia. Podzielają oni cel szczytu, jakim jest zwiększenie globalnych ambicji klimatycznych w zakresie łagodzenia, adaptacji i wsparcia na drodze do COP 26 w Glasgow – czytamy w komunikacie Departamentu Stanu.

Stany Zjednoczone i Chiny zapowiedziały, że podejmą w najbliższym czasie inne działania, aby jeszcze bardziej przyczynić się do rozwiązania kryzysu klimatycznego:

– oba kraje zamierzają opracować do COP26 w Glasgow swoje długoterminowe strategie zmierzające do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto/neutralności klimatycznej;
– oba kraje zamierzają podjąć odpowiednie działania w celu maksymalizacji międzynarodowych inwestycji i finansowania w celu wsparcia przejścia z wysokoemisyjnej energii opartej na paliwach kopalnych na ekologiczną, niskoemisyjną i odnawialną energię w krajach rozwijających się;

Departament Stanu/Michał Perzyński

Perzyński: Co Biden chce osiągnąć na kwietniowym szczycie klimatycznym?