Chiny zamrażają plany budowy elektrowni węglowych. Walczą z nadpodażą

29 marca 2016, 07:45 Alert
eneaElektrownia

(Reuters/Bartłomiej Sawicki)

Rząd w Pekinie postanowił zawiesić plany budowy 15 siłowni opalanych węglem w 15 regionach kraju. – Krok ten wynika z nadpodaży mocy wytwórczych energii na rynku – poinformował chiński regulator rynku energii.

Pekin zdecydował o wstrzymaniu prac nad budową 15 nowych elektrowni, zwłaszcza w regionach Mongolii Wewnętrznej, Shanxi i Shaanxi, gdzie zdolności produkcyjne już obecnie przewyższają popyt. Elektrownie miały łącznie generować ponad 20 tys. MW.

Informacja pierwszy raz znalazła się w raporcie The Southern Energy Observer, magazynu wydawanego przez China Southern Power Grid Corp. państwowego operatora sieci przesyłowych. Co więcej jak wynika z raportu rozważane są także plany wstrzymania budowy elektrowni w kolejnych 13 regionach kraju do 2018 roku.

Zdaniem organizacji Greenpeace, jeśli plany ograniczenia budowy nowych węglowych siłowni w Chinach zostaną podtrzymane to obejmą one 250 projektów – Chiny w końcu zaczynają ograniczać plany większego udziału węgla. Nowo podjęte środki są jednak dalekie od wyhamowania wzrostu nadmiaru mocy w energetyce węglowej, a co dopiero mówić o spadku – powiedział agencja Reuters Lauri Myllyvirta z Greenpeace.

Całkowita moc wytwórcza Chin osiągnęła poziom 1,485.8 GW pod koniec lutego, aż o 11,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Moc wytwarzania ciepła, na które składają się głównie z elektrownie węglowe, wzrosła o 9,4 procent w stosunku do roku do 1,003.8 GW.Chiny planują zwiększyć udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym do 15 proc. przed 2020 r. Pod koniec ubiegłego roku z OZE wytwarzano 12 proc. energii.