Chmal: Bez wizji nawet gazoport nie pomoże Polsce

25 listopada 2015, 13:42 Energetyka

Firma odpowiedzialna za budowę terminala LNG w Świnoujściu ogłosiła termin uruchomienia komercyjnych dostaw gazu ziemnego do obiektu. To wtedy polski gazoport rozpocznie rutynową pracę.

– Wejście do gazoportu w Świnoujściu w dniu 12 grudnia 2015 r. katarskiego gazowca Al Nuaman oraz planowane przekazanie do użytkowania terminalu LNG do 31 maja 2016 r. powinny skłaniać do refleksji nad przyszłością polskiego rynku gazu – ocenia Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.

– Z innych kluczowych dat mających wpływ na kształt tego rynku warto wskazać zakończenie obowiązywania obecnej umowy tranzytowej gazu przez Polskę w 2019 r. oraz kontraktu jamalskiego w 2022 r. Dodatkowo nie bez znaczenia na kształt rynku gazu mieć będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości (C-36/14) z 10 września 2015 r.)  przeciwko Polsce w sprawie obowiązku i zakresu taryfowania paliwa gazowego oraz powstające regulacje gazowe w ramach Unii Energetycznej – wylicza rozmówca BiznesAlert.pl.

– Wydaje się, że wypracowanie i przedstawienie spójnej, polskiej wizji rynku gazu przynajmniej w perspektywie 2030 roku, znacznie ułatwiłoby podejmowanie szeregu decyzji strategicznych, takich, jak: potencjalna socjalizacja kosztów gazoportu i jej zakres, obszar taryfowania paliwa gazowego, realna dostępność i rozbudowa zdolności przesyłowych (w tym regazyfikacyjnych) oraz magazynów. Istnieje obawa, że bez wizji rynku w dłuższej perspektywie decyzje podejmowane ad hoc w tym zakresie mogą okazać się suboptymalne – ostrzega ekspert.