Chmal: Brexit nie zaszkodzi planom PGNiG handlu LNG z Londynu

29 czerwca 2016, 07:30 Energetyka
chmal

PGNiG poinformowało o tym, że otworzy w Londynie biuro do handlu LNG. Dzięki tej decyzji spółka chce kupować po konkurencyjnych cenach skroplony gaz na potrzeby własne, ale także rozpocząć handel na światowych rynkach. Agencja Reuters podkreśla, że tę decyzję podjęto pomimo faktu, że Brytyjczycy zadecydowali o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Zdaniem Tomasza Chmala, eksperta ds. energetyki z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych tzw. Brexit nie będzie miał wpływu na prowadzenie działalności handlowej PGNiG w Londynie.

– Podtrzymujemy decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać – zaznaczył Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

Agencja Reuters zasygnalizowała, że lokalizacja została wybrana pomimo decyzji Brytyjczyków z ubiegłego tygodnia o wystąpieniu z Unii Europejskiej. – Decyzja PGNiG pojawiła się w czasie, kiedy rynki oraz międzynarodowe koncerny przygotowują się na możliwe zakłócenia w londyńskim centrum finansowym, wynikające z Brexit – podała agencja Reuters.

– Decyzja Brytyjczyków o wystąpieniu z Unii Europejskiej nie powinna wpłynąć na prowadzenie działalności handlu i obrotu gazem. Londyn jest jednym z największych centrów handlowych świata w zakresie surowców. Jest to najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu, niezależnie od tego czy Wielka Brytania jest w strukturach Unii, czy poza nimi. W mojej ocenie nie ma to większego znaczenia- ocenił Tomasz Chmal.  – W stolicy Wielkiej Brytanii znajduje się London Commodity Exchange, London Metal Exchange, ICE Futures i inne giełdy, gdzie notowane są istotne wolumeny na rynku m. in. złota, srebra, miedzi, gazu. Dlatego też Londyn wydaje się najlepszym miejscem do lokowania tego typu projektów jak biuro tradingowe.

– Warto także pamiętać o zasobach i wysokich kwalifikacjach kadry, jaka dostępna jest w Londynie. Rozwój handlu LNG w Londynie jest możliwy również za sprawą amerykańskiego gazu skroplonego. Trudno jest dziś przesądzić o znaczeniu tego biura dla kierunków rozwoju firmy, natomiast potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE nie powinno mieć istotnego wpływu dla tej lokalizacji – zaznaczył ekspert w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.