Chmiel: Wojna Rosji z Ukrainą ukazała kłopoty Niemców z gazem

28 kwietnia 2022, 07:25 Energetyka

Wojna Ukrainy z Rosja, która spowodowała nałożenie sankcji przez Unię Europejską obnażyła jej uzależnienie od rosyjskich węglowodorów. Przy okazji okazało się, że część magazynów gazu w Niemczech jest kontrolowanych przez spółki rosyjskie i ich stopień napełnienia był poniżej 10 procent. Okazało się, że czwarta gospodarka świata jest „wewnętrznie” uzależniona od rosyjskich decydentów – pisze Piotr Chmiel, współpracownik BiznesAlert.pl.

fot. Nord Stream 2
fot. Nord Stream 2

Obecnie rząd Niemiec zmienia to uzależnienie, które odbywało się latami, ale nie jest to tak łatwo zmienić w pół roku. Aby otrzeźwić niektóre państwa Unii KE zaproponowała zmianę dwóch rozporządzeń z 2009 i 2017 dot. zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego. Ale nawiasem mówiąc to beztroska była wręcz zadziwiająca.

Magazynowanie gazu przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw energii i zapewnia dodatkowe dostawy w przypadku dużego popytu lub zakłóceń w dostawach. Zmagazynowany gaz stanowi 25–30 procent gazu zużywanego w zimie. Podczas sezonu grzewczego zapasy zmniejszają potrzebę importu dodatkowej ilości gazu. Ponadto zapasy przyczyniają się do amortyzowania wstrząsów podażowych. Różnica cen gazu między latem a zimą jest istotną zachętą do jego gromadzenia. Jednak biorąc pod uwagę rozwój obecnej sytuacji geopolitycznej i wysokie ceny energii, przywidywanie cen gazu ziemnego latem i zimą będzie bardzo trudne. Oczekuje się, że sytuacja będzie szczególnie problematyczna przed kolejną zimą, ponieważ ceny mogą być wyższe latem niż zimą. Może to doprowadzić do sytuacji, w której magazynowanie nie będzie atrakcyjne dla uczestników rynku, a napełnienie będzie trzeba zapewnić za pomocą interwencji publicznych np. wsparcia finansowego.

W lutym 2022 roku Komisja i Grupa Koordynacyjna ds. Gazu przeprowadziły ogólnounijną pogłębioną analizę gotowości na wypadek zagrożeń w tym obszarze. Analiza ta wykazała, że chociaż zima 2021/2022 była ostatecznie bezpieczna, mogą pojawić się niedobory gazu w magazynach przed kolejną zimą 2022/2023. Optymalizacja zdolności magazynowania wymaga natychmiastowego zatłaczania gazu od początku sezonu napełniania (kwiecień 2022 roku).

Zostały ustalone cztery daty kontrolne napełnienia magazynów dla 2022 roku: 1 sierpnia, 1 września, 1 października i 1 listopada. Szybkość napełnienia magazynów dla poszczególnych państw nieco się różni ale 1 listopada wszystkie magazyny mają być napełnione przynajmniej w 80 procent. Po roku 2022 napełnienie będzie kontrolowane: 1 lutego, 1 maja, 1 lipca, 1 września, 1 listopada i ma osiągnąć docelowo 90 procent napełnienia.

Lata dobrobytu, brak konfliktów między państwowych na naszym kontynencie przez ponad 70 lat, uśpiły czujność UE. Zaniedbanie podstawowych działań zapobiegawczych jak magazynowanie mocno się zemściło. Okazuje się, że przywołanie pewnych zasad nawet z przed 100 lat jest bardzo na czasie.

Niemcy chcą wprowadzić poprawkę dotyczącą przejęcia własności firm energetycznych