Raport IJ: Chmura obliczeniowa da energetyce nawet do 60 procent oszczędności

13 kwietnia 2021, 10:45 Alert

Instytut Jagielloński obliczył, że wdrożenie chmury obliczeniowej w energetyce da oszczędności sięgające 60 procent.

Oszczędności na chmurze obliczeniowej. Grafika: Instytut Jagielloński
Oszczędności na chmurze obliczeniowej. Grafika: Instytut Jagielloński

– Korzystanie z chmury w Polsce pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. W sektorze utilities co trzeci przedsiębiorca korzysta z tej technologii. Analiza case studies wdrożenia chmury przez wybrane przedsiębiorstwa energetyczne (krajowe i zagraniczne) dowodzi jednak, że technologia ta może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla sektora, pozwalającym na poprawę innowacyjności i zwiększenie odporności na sytuacje kryzysowe. Implementacja chmury wpisuje się w światowe i europejskie trendy – przekonują autorzy raportu.

– Przedsiębiorstwa wdrażające chmurę uzyskują dostęp do dynamicznie skalowalnych zasobów obliczeniowych dostawcy, które mogą być wykorzystane m.in. w celu predykcji awarii, prognozowania zużycia i zapotrzebowania, prognozowania cen surowców, prowadzenia badań związanych z analizą big data czy obliczeniami macierzowymi. W większości przypadków korzystanie z prawidłowo wdrożonej chmury pozwoli na obniżenie kosztów systemów IT, zwiększy szybkość i dostęp do danych, poprawi innowacyjność przedsiębiorstwa i bezpieczeństwo danych – wylicza Instytut Jagielloński.

– Według szacunków International Data Corporation, koszty wdrożenia chmury przynoszą oszczędności, w zależności od modelu wdrożenia, nawet do 60 procent na zastąpionych kosztach IT: licencjach na oprogramowanie, kosztach sprzętu i powiązanych usług IT. Analiza ponad 20 przypadków wdrożeń wskazuje na to, że średnia oszczędność na kosztach infrastruktury wynosi 48 procent, przy medianie 45 procent, a standardowe odchylenie wynosi 20 procent (co daje oczekiwane wartości oszczędności od 28 do 68 procent) – piszą autorzy.

Apeluje o wytyczne o charakterze technicznym, prawnym i organizacyjnym, usuwające podstawowe wątpliwości uczestników rynku w zakresie związanym z wdrożeniem chmury.

Materiał jest dostępny w portalu Instytutu Jagiellońskiego.

Instytut Jagielloński/Wojciech Jakóbik