Chorwaci szukają inwestorów dla projektu Adria LNG

23 lipca 2015, 07:15 Alert
terminal LNG

(Reuters/BiznesAlert.pl/ Piotr Stępiński /Teresa Wójcik)

Jak poinformowała agencja Reuters największy w Chorwacji państwowy koncern energetyczny HEP oraz operator gazociągów Plinacro zapraszają inwestorów zainteresowanych budową terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w północnej części Adriatyku.

Budowa terminalu na wyspie Krk jest częścią wysiłków Europy zmierzających do zmniejszenia jej zależności od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Projekt nabrał nowego znaczenia po porzuceniu przez Moskwę budowy gazociągu South Stream.

Jak informował 13 lipca BiznesAlert.pl podczas transmitowanej przez Internet konferencji w Chorwacji wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz powiedział, że zdaniem KE Chorwacja może stać się ważnym hubem gazowym na południu Unii Europejskiej.

Jak informował 1 czerwca BiznesAlert.pl na swoim profilu na Twitterze unijny komisarz ds. energetyki i klimatu Miguel Arias Cañete napisał, że do połowy 2016 roku Chorwacja ma zamiar rozpocząć budowę terminala dla gazu skroplonego (LNG). Stanowi to potwierdzenie informacji z początku maja kiedy to dyrektor LNG Croatia Mladen Antunovic zadeklarował, że jego spółka odpowiedzialna za budowę chorwackiego gazoportu na Adriatyku ruszy z budową w połowie 2016 roku. Projekt Adria LNG jest oprócz polskiego terminala w Świnoujściu kluczowym projektem Korytarza Północ-Południe.

Projekt Adria LNG zakłada odbiór, magazynowanie oraz regazyfikację LNG. Nominalna wydajność obiektu ma wynosić 6 mld m3.

HEP oraz Plincaro, które są zjednoczone w ramach wspólnego przedsiębiorstwa LNG Coratia, proszą potencjalnych inwestorów o jak najszybsze wystosowanie pism, w których wyrażą swoje zainteresowanie w sprawie udziału w projekcie. Kandydaci spełniający kryteria będą dopuszczeni do wirtualnego data room, który zostanie otworzony 1 września. Ostateczny termin składania ofert inwestycyjnych minie 15 grudnia.

Oczekuje się, że budowa terminalu na wyspie Krk przyciągnie inwestycje warte ok. 600 mln euro (653 mln dolarów).