Chorwacja patrzy na Polskę – Prezydent Chorwacji z oficjalną wizytą w Polsce

27 stycznia 2016, 07:00 Energetyka

(Kancelaria Prezydent Chorwacji/ Vecernji/BS)

Już dzisiaj Polska zagra kluczowy mecz z Chorwacją, który zadecyduje, która drużyna zagra o medale w Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej. W tym samym czasie Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović będzie przebywać w Polsce z oficjalną wizytą w Polsce.

Głównym tematem rozmów z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą oraz premierem RP Beatą Szydło będzie zacieśnienie bilateralnych relacji między Zagrzebiem i Warszawą oraz poszerzenie współpracy w ramach regionu państw Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyku. Rozmowy będą dotyczyć także kluczowej inwestycji dla regionu – zakończenia budowy korytarza gazowego Północ – Południe.

Podczas dwudniowej wizyty w Warszawie Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar – Kitarović spotka się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Premierem RP Beatą Szydło oraz z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.

– Szczególny nacisk podczas oficjalnej wizyty Prezydent Chorwacji będzie położony na wzmocnienie współpracy środkowoeuropejskiej a w szczególności przedstawionej przez Polskę inicjatywy pogłębienia współpracy między krajami regionu Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyku. Jednym z celów oficjalnej wizyty będzie również wzmocnienie współpracy gospodarczej między Chorwacją a Polską, dlatego też większość delegacji będzie składać się z przedstawicieli środowisk biznesowych – informuje kancelaria Prezydent Chorwacji. Tematem rozmów między przywódcami Państw będzie również mający odbyć się w tym roku w Warszawie Szczyt NATO. Podczas rozmów z Prezydentem Dudą oraz z Premier Szydło nie zabraknie także tematów dot. polityki bezpieczeństwa energetycznego.

Chorwacja przykłada szczególną wagę do dzisiejszej wizyty. Może świadczyć o tym fakt, że Prezydent Grabar-Kitarović przyjeżdża do Polski z największą w historii delegacją. W organizowanym podczas wizyty polsko-chorwackim forum gospodarczym udział weźmie 48 chorwackich firm oraz 80 polskich. Jak wynika z informacji podanych przez Chorwacką Izbę Gospodarczą do Polski udają się m.in. przedstawiciele koncernów energetycznych takich jak Dalekovod (elektroenergetyka), JANAF (operator ropociągów) oraz Plincaro (operator systemu gazociągów). Ostatni z wymienionych koncernów jest także współodpowiedzialny za budowę terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk. Obiekt ten jest południowym końcem korytarza gazowego Północ – Południe. Terminal LNG powinien być gotowy w 2019 roku. Kluczowe decyzje inwestycyjne mają zapaść w tym roku. Północnym końcem korytarza jest praktycznie gotowy terminal LNG w Świnoujściu.

Obszarów do współpracy między Chorwacją a Polską jest wiele, co dostrzega Chorwacka Izba Gospodarcza. – Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem, a po akcesji Chorwacji do UE nastąpiła intensyfikacja współpracy. Głównymi dziedzinami współpracy jest energetyka, infrastruktura oraz turystyka – podkreśla chorwacka strona.

Pod koniec 2014 roku, podczas wizyty w Zagrzebiu ówczesnego ministra Skarbu Państwa, Włodzimierza Karpińskiego chorwacka strona zachęcała polskie firmy energetyczne do zainteresowania się chorwackimi złożami gazu i ropy na Adriatyku. Obecnie jednak Chorwacja wstrzymuje poszukiwania węglowodorów na swoim akwenie do czasu wdrożenia nowego modelu podziału zysku między firmami a Państwem. Kluczowe dla nowego rządu, który uformował się w zeszłym tygodniu jest także zadbanie o ochronę cennych przyrodniczo i turystycznie obszarów Chorwacji, w tym szczególności Morza Adriatyckiego.

Przywódcy Polski i Chorwacji z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście wezmą także udział 71 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.