Chorwacja przyspieszy prace nad uruchomieniem gazoportu

9 czerwca 2016, 08:45 Alert

(LNG World News/Wojciech Jakóbik)

Projekt chorwackiego FSRU

Chorwacki rząd zapowiedział 8 czerwca, że przyspieszy proces przygotowań do sprowadzenia do brzegów kraju pływającego statku do magazynowania i regazyfikacji LNG (FSRU).

Firma LNG Hrvatska i pozostali udziałowcy projektu wpisanego na listę Projektów Wspólnego Interesu Unii Europejskiej zostali poinstruowani przez Zagrzeb, że mają przyspieszyć pierwszą fazę sprowadzania FSRU. – Kontrakt w tej sprawie musi zostać podpisany w ciągu 60-90 dni – zapowiedział premier Tihomir Oreskovic.

Chorwacja zakłada, że obiekt mógłby rozpocząć pracę w 2018 roku. W przyszłości rozważa budowę lądowego terminala na wzór tego z polskiego Świnoujścia. Oba obiekty połączy Korytarz Północ-Południe czyli sieć połączeń gazowych w Europie Środkowej, która ma pozwolić na swobodny handel gazem od Świnoujścia po wyspę Krk, gdzie miałby powstać gazoport chorwacki.

W projekt zaangażowały się Stany Zjednoczone. Europejski Bank Inwestycyjny rozważa przydzielenie do 339 mln euro dofinansowania do lądowej opcji. Zakłada ona budowę przystani dla tankowców, dwóch zbiorników o pojemności 360 tysięcy m3. Obiekt miałby osiągnąć przepustowość 6 mld m3 rocznie. Polski gazoport ma przepustowość 5 mld m3 na rok i ma zostać rozbudowany do 10 mld m3.