Chorwacki terminal LNG ma duże znaczenie dla UE

13 lutego 2015, 09:56 Alert

(LNG World News/t.Portal.hr/Jutarnji/Teresa Wójcik)

Projekt chorwackiego FSRU

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Marosz Szefczowicz uważa, że chorwacki terminal LNG jest jednym z projektów o kluczowym znaczeniu dla Unii Europejskiej.

Terminal LNG na wyspie Krk to jeden z projektów, które są ważne dla realizacji europejskiej Unii Energetycznej. Jest też rozwiązaniem wielu trudnych dylematów  – odpowiedział wiceszef Komisji Europejskiej ds. spraw energii Marosz Szefczowicz na pytanie chorwackiego posła do Parlamentu Europejskiego Tonina Picula o perspektywy chorwackiej inwestycji.  Szefczowicz dodał, że jest jeszcze dużo nierozwiązanych problemów z terminalem, mając na myśli infrastrukturę i finansowanie inwestycji. Chorwat pytał też Szefczowicza o rolę terminala na Krku, jako węzła energetycznego, zaopatrującego w gaz skroplony Europę Środkową i sąsiednie kraje.

Po silnym poparciu udzielonym chorwackiemu projektowi przez Waszyngton, opinia wiceszefa  KE Szefczowicza jest kolejnym poparciem dla Chorwacji, jako państwa z ważnym regionalnym węzłem energetycznym.  Szefczowicz formalnie przedstawił swoje poparcie dla  inwestycji na Krku 25 stycznia b.r. na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, gdzie prezentował swoją koncepcję  strategii Europejskiej Unii Energetycznej. Słowak powiedział wtedy, że celem tej Unii jest zmniejszenie zależności krajów europejskich od importu surowców energetycznych, poprawa efektywności energetycznej oraz stworzenie wspólnego europejskiego rynku energii. Podkreślił przy tym, że obecnie powstaniu Unii Energetycznej  idealnie sprzyjają warunki geopolityczne i gospodarcze w naszej części świata.

Europoseł Picula jest zdania, że „koncepcja Unii Energetycznej stanowi bardzo ważny wkład w budowę wspólnoty europejskiej na miarę 21 wieku. Wspólnoty, dla której  oprócz solidarności łączącej państwa członkowskie UE,  jest ważna partnerska współpraca z dostawcami  energii spoza UE. Takim partnerskim dostawcą jest Turcja, istotna przede wszystkim  z uwagi na rolę tego państwa w realizacji projektu TANAP/TAP.

W ubiegłym tygodniu w Ankarze odbyło się międzyparlamentarne seminarium poświęcone polityce energetycznej i współpracy państw członkowskich UE z państwami Zachodnich Bałkanów. Występując na tym seminarium eurodeputowany Picula podkreślił, że priorytet dla terminala LNG w Chorwacji to priorytet dla umocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy w sytuacji, gdyby Rosja przerwała dostarczanie gazu.

Chorwackie media relacjonując debatę w UE o roli chorwackiego terminala LNG podkreślają konieczność rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii dotyczących infrastruktury i finansowania tej inwestycji.