Ciech rozpoczyna przygotowania do inwestycji w obszarze energetyki

28 maja 2019, 17:45 Alert

Zarząd Ciechu podjął decyzję o rozpoczęciu fazy przygotowawczej „istotnych” inwestycji w obszarze energetyki. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 250-300 mln zł, a orientacyjny czas ich realizacji to około 3 lata – poinformowała spółka w komunikacie.

Inowrocławskie Zakłady Chemiczne "Soda-Mątwy" w Inowrocławiu, w składzie Ciech Soda Polska S.A. Autor: Pit1233 Źródło: Wikicommons
Inowrocławskie Zakłady Chemiczne "Soda-Mątwy" w Inowrocławiu, w składzie Ciech Soda Polska S.A. Autor: Pit1233 Źródło: Wikicommons
Jak podano, faza przygotowawcza inwestycji obejmuje m.in. postępowania przetargowe związane z wyłonieniem projektanta, przygotowanie dokumentacji projektowej, weryfikację warunków rynkowych planowanego projektu oraz uzyskanie decyzji administracyjnych.

Planowane inwestycje mają być realizowane przez spółkę zależną – Ciech Soda Polska w jej dwóch lokalizacjach: Janikowie i Inowrocławiu. W ramach projektu rozważana jest budowa nowych źródeł wytwórczych zasilanych paliwem gazowym.

„Celem planowanych inwestycji w spółce zależnej jest zwiększenie sprawności i dyspozycyjności obszaru energetyki, która przełoży się między innymi na zwiększenie wolumenu produkcji sody poprzez ograniczenie strat produkcyjnych oraz uzyskanie rezerw produkcyjnych pary. Jednocześnie wdrożenie miksu energetycznego przyczyni się do ograniczenia emisji CO2” – podano w komunikacie.

„Efekty zrealizowanej inwestycji będą miały pozytywny wpływ na skonsolidowane wyniki finansowe grupy” – dodano.

Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji ma zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów i – jak podano – będzie zależała m.in. od warunków rynkowych oraz uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych.

Polska Agencja Prasowa