Ciżkowicz: Prace na dworcu Bydgoszcz Główna postępują zgodnie z harmonogramem

5 marca 2015, 12:30 Infrastruktura
xBydgoszcz-wnetrze.jpg.pagespeed.ic.XMOEcwGyWY

Pół roku minęło od wmurowania kamienia węgielnego pod bydgoski dworzec. Teraz budynek wznosi się kilkanaście metrów nad poziom ulicy.

Obecnie średnio 300 pracowników dziennie buduje nowy dworzec. W najbliższym czasie ta liczba może wzrosnąć nawet do 500 osób. Do tej pory wywieziono ponad 10 tys. m3 ziemi i 2,5 tys. ton gruzu. Wszystko po to, by w 6-metrowym wykopie pomieścić fundamenty 5 kondygnacyjnego dworca. Jego waga może przekraczać nawet 40 000 ton.

W budynku głównym dworca trwają ostatnie prace przy konstrukcji obiektu – wylewany jest żel-betonowy stropodach. Zakończona została modernizacja elewacji budynku międzyperonowego i realizowane są wewnętrzne roboty wykończeniowe. Peron IV zostanie przekazany do użytku na przełomie marca i kwietnia. Ponadto trwają prace na peronie I.

Nowy, bardziej funkcjonalny dworzec będzie miał powierzchnię użytkową ponad 6 tys. m2 i kubaturę przekraczającą 40 tys. m3. Pod względem pojemności nowy dworzec będzie ponad trzykrotnie większy od starego. Szkło użyte na pokrycie fasady obiektu wystarczyłoby do przykrycia trzech basenów olimpijskich.

Już teraz wiadomo, że pasażerowie zatrzymujący się w Bydgoszczy będą mogli kupić wszystko co przydatne w podróży. Na terenie dworca będą dostępne, między innymi: sklepik spożywczy, księgarnia, salonik prasowy, bistro, kawiarnia, a także apteka, drogeria, kwiaciarnia, sklep GSM i totalizator sportowy.

Obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz ścieżek prowadzących i specjalnych oznaczeń dla osób niedowidzących, w budynku pojawią się także windy z systemem informacji głosowej i oznaczeniami w języku Braille’a. Bardzo praktyczną innowacją będą także pętle indukcyjne, umożliwiające osobom niedosłyszącym, posiadającym aparat, odsłuchanie komunikatów dworcowych.

– Prace na dworcu Bydgoszcz Główna postępują zgodnie z harmonogramem. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi najemcami zainteresowanymi prowadzeniem działalności w zmodernizowanym obiekcie. – mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A. – Do końca października br. zostaną zakończone prace peronowe.

Całościowy koszt projektu to ok. 197 mln zł. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r. Oprócz Bydgoszczy Głównej obecnie powstają dwa obiekty współfinansowane ze środków unijnych – Gliwice i Szczecin Główny.

Źródło: PKP S.A.