Coca-Cola postawi turbinę wiatrową w Turcji

31 grudnia 2022, 06:45 Alert

Grupa Nordex otrzymała zamówienie od Coca-Cola Içecek (CCI) na dostawę i instalację turbiny wiatrowej w Turcji. Będzie gotowa w kwietniu 2023 roku, a jej moc wyniesie 4,8 MW.

Puszka Coca-Coli. Źródło: flickr/nictaylorphoto.co.uk
Puszka Coca-Coli. Źródło: flickr/nictaylorphoto.co.uk

Coca-Cola zamówiła turbinę wiatrową, którą postawi obok swojej rozlewni w pobliżu tureckiego miasta Çorlu w prowincji Tekirdağ (północno-zachodnia część kraju). Portal Energy Global podaje, że instalacja będzie gotowa w kwietniu 2023 roku, a jej moc wyniesie 4,8 MW. Według zapowiedzi, turbina pokryje 30 procent zapotrzebowania na energię elektryczną tamtejszego zakładu.

– Cieszymy się, że dzięki naszej technologii turbin możemy wspierać CCI w dążeniu do neutralności klimatycznej – powiedział Patxi Landa, dyrektor w Grupie Nordex.

– W tym roku ogłosiliśmy cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zobowiązaliśmy się do prowadzenia naszych zakładów przy wsparciu odnawialnej energii elektrycznej i uczynienia ich neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Turbina w Çorlu będzie jedną z pierwszych inwestycji, które nas do tego zaprowadzą – dodał Hasan Ellialti, dyrektor generalny CCI Türkiye.

Coca-Cola Içecek to oddział The Coca-Cola Company, jednego z największych producentów, dystrybutorów i sprzedawców napojów bezalkoholowych na świecie. Prowadzi swoją działalność w Turcji, Azerbejdżanie, Iraku, Kazachstanie, Kirgistanie, Pakistanie, Syrii, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie i Jordanii.

Energy Global/Jędrzej Stachura

Twój ulubiony napój z papierowej butelki? Coca-Cola rusza z testami