Credit Agricole: W 2020 roku ceny energii dla przedsiębiorstw wzrosną o 40 proc.

27 maja 2019, 11:45 Alert
energia elektryczna energetyka żarówka

W 2020 r. ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw będą kształtowały się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i wzrosną o 40 proc. – ocenili w poniedziałkowej nocie ekonomiści Credit Agricole.

„Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu (…) ceny (prądu – PAP) dla firm i gospodarstw domowych miałyby być (…) zamrożone w 2020 r. W świetle (…) wątpliwości Komisji Europejskiej (ws. zasadności pomocy publicznej – PAP), materializacja takiego scenariusza wydaje się mało prawdopodobna” – napisano w raporcie.

„Można (…) oczekiwać, że w 2020 r. ceny energii dla przedsiębiorstw będą kształtowały się zgodnie z mechanizmami rynkowymi. (…) Uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2020 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on ok. 40 proc. rdr. Dynamika utrzyma się na podwyższonym poziomie przez cały 2020 r. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest wynik obecnych negocjacji na linii Polska-UE. W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia dla Polski, podwyżki cen prądu dla przedsiębiorstw (o wspomnianej skali) mogłyby się zmaterializować już w najbliższych miesiącach” – dodano.

Marcowa projekcja NBP zakłada, że po 2019 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

Rozmowy Polski z Komisją Europejską ws. ustawy o rekompensatach o systemie rekompensat dla firm za podwyżki cen energii idą w stronę dostosowania ustawy do regulacji dotyczącej usługi świadczonej w ogólnym interesie gospodarczym, tzw. usługi powszechnej – poinformował w maju wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

To oznacza, że tym rozwiązaniem objęci byliby odbiorcy indywidualni, mikro i małe przedsiębiorstwa, a większe firmy mogłyby skorzystać z pomocy de minimis.

Polska Agencja Prasowa