CVC broni się przed zarzutami posła ws. prywatyzacji PKP Energetyka

20 lipca 2015, 08:17 Energia elektryczna

LIST

István Szöke

Partner CVC odpowiedzialny za Europę Środkowo-Wschodnią do posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Tchórzewskiego

Szanowny Panie Pośle,

Z uwagą śledzę Pana publiczne wypowiedzi wywołane procesem sprzedaży akcji PKP Energetyka. Reprezentowany przeze mnie CVC Capital Partners (CVC) zdecydował się wziąć udział w tym procesie na zaproszenie doradców PKP. Decyzją Komisji Przetargowej z dnia 6 lipca 2015 roku otrzymaliśmy wyłączność na prowadzenie rozmów, których celem jest nabycie akcji firmy.

CVC jest wiodącą globalną firmą private eąuity oraz firmą doradztwa inwestycyjnego, założoną w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (55%), Europy (28%), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przynajmniej 10-letnie okresy, a bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD. Około połowy zadeklarowanego kapitału pochodzi od największych funduszy emerytalnych na świecie (np. Amerykański System Emerytalny Sektora Kolejowego, Program Emerytalny dla Nauczycieli Stanu Nowy Jork, Kanadyjski Program Emerytalny, Kościół Angielski).

CVC posiada udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie (takich jak Evonik, Douglas, Formula 1), zatrudniając około 400 000 osób oraz osiągając roczne łączne przychody w wysokości około 130 mld USD. CVC było i pozostaje właścicielem wielu innych firm kluczowych dla gospodarek Europy i Stanów Zjednoczonych np. BPOST (belgijska poczta) czy Inalta (znaczący dystrybutor energii w Hiszpanii).

W swoim komunikacie rozesłanym w dniu 16 lipca 2015 roku napisał Pan „że kupującym jest firma wydmuszka… Media, pracownicy i MIR zostali oszukani. ”

  • Po pierwsze, transakcja jest realizowana przez CVC, ale ze względu na warunki przetargu musieliśmy skorzystać z naszej 100% spółki zależnej w Polsce,
  • Po drugie nikt nikogo nie oszukał: składane w trakcie transakcji deklaracje mają pełne pokrycie finansowe, a zapowiadane zaangażowanie ma charakter długofalowy. Podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi będzie w pełni respektowane i wejdzie w życie z dniem nabycia akcji a zobowiązania Caryville Investments sp z o.o. są gwarantowane przez nasz fundusz o kapitałach 11 miliardów Euro.
  • Po trzecie, odnosząc się do Pana bezpodstawnych oskarżeń uprzejmie wyjaśniam, że większość transakcji realizowanych przez inwestorów zagranicznych (w tym również przez polskie spółki Skarbu Państwa działające zagranicą) jest realizowana z wykorzystywaniem spółek celowych. Ta forma pozwala nam zachować transparentność każdej transakcji i ułatwia śledzenie inwestorom losu pieniędzy powierzonych CVC; Zakładam, że Pana doświadczenie życiowe pozwoli zrozumieć sensowność tego rozwiązania i zmienić zdanie, że „tylko gangsterzy i wywiady korzystają z takich rozwiązań”.

Odnosząc się do zarzutów związanych z rzekomym niebezpieczeństwem, jakie miałoby zostać sprowadzone na Polskę w związku ze zbyciem PKP Energetyka chcę zapewnić, że będziemy odpowiedzialnym inwestorem, w pełni respektującym zobowiązania wynikające z przepisów prawa, decyzji regulatorów rynku kolejowego i energetycznego oraz dobrych praktyk biznesowych, aby stworzyć z PKP Energetyka firmę na poziomie międzynarodowym. Zakładam, że jest Panu znany przykład brytyjskiej firmy Network Raił, której prąd dostarcza francuska firma EDF. W żadnym wymiarze nie stanowi to zagrożenia dla działalności brytyjskiej firmy kolejowej.

Tak samo będzie w przypadku PKP Energetyka, która będzie inwestować setki milionów złotych rocznie w modernizację sieci i stałe podnoszenie jakości usług oraz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Liczę, że dostarczone informacje pomogą zmienić Pana zdanie.  W razie pytań pozostaję do Pana dyspozycji.