Ćwiczenia floty rosyjskiej na trasie Nord Stream 2

29 marca 2018, 15:30 Alert

Dziennikarz Julian Röpcke poinformował na Twitterze, że zaledwie dwa dni po tym, jak niemiecki Federalny Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, Rosjanie podjęli decyzję o ćwiczeniach rakietowych marynarki wojennej dokładnie w miejscu, w którym ma przebiegać trasa kontrowersyjnego gazociągu. Mają się one odbyć w dniach 4-6 kwietnia w odległości 18 km od wód Szwecji.

Rosyjski okręt w porcie we Władywostoku / fot. Wikiemedia Commons

Zdaniem Röpcke jest to jasny sygnał dla Danii oraz Szwecji. W internecie można znaleźć dokument, który potwierdza doniesienie niemieckiego dziennikarza.

Źródło: Baltics.liveuamap.com

Źródło: Baltics.liveuamap.com

Przypomnijmy, że pod koniec listopada ubiegłego roku duński parlament przyjął ustawę, która zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Weszła w życie 1 stycznia tego roku. Kopenhaga nie podjęła jeszcze decyzji czy nowa ustawa obejmie gazociąg Nord Stream 2.

Nord Stream może posłużyć Rosji do ataku na Szwecję

Obawy Szwecji

Projekt budzi kontrowersje w Szwecji, a rząd w Sztokholmie wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa szwedzkich portów, które miały świadczyć usługi logistyczne na potrzeby tej inwestycji. Port w Slite na Gotlandii odmówił tej współpracy, zaś port w Karlshamn mimo obiekcji rządu wyraził zgodę. Współpraca ma być jednak nadzorowana przez szwedzkie służby bezpieczeństwa. Władze Karlshamn zgodziły się na podpisanie kontraktu z Wasco, która odpowiada za wykonanie betonowej powłoki rur na potrzeby Nord Stream 2.

O planowanych ćwiczeniach wojskowych została poinformowana Szwedzka Agencja Transportowa. Mają odbyć się między duńską wyspą Bornholm a szwedzką Øland.

Szwedzkie i duńskie media podkreślają, że takie ćwiczenia to bardzo nietypowe zachowanie, zwłaszcza w obszarze, który jest wykorzystywany jako korytarz transportowy dla cywilnych lotów samolotów. – To nie jest codzienna sytuacja. Nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkałem – mówi Jörgen Andersson, szef sekcji agencji transportowej ds. Przestrzeni powietrznej i lotnisk. Jest to tym bardziej nietypowe, że ​​Rosja ma własny obszar do ćwiczeń w Kaliningradzie, jednak teraz postanowiła przenieść je dalej na zachód, w rejon, w którym miałby przebiegać gazociąg Nord Stream 2.

– To teren na wodach międzynarodowych, mogą je (ćwiczenia wojskowe – red.) przeprowadzić. Komplikuje to jednak prace kontrolerom ruchu. Konsekwencją będą dłuższe trasy, większe zatory komunikacyjne i mniejsza przepustowość w tym obszarze – wyjaśniał Jörgen Andersson.

Obszar, w którym ćwiczą Rosjanie, jest zwykle wykorzystywany do lotów pasażerskich, a kilka firm, zdaniem dyrektora będzie musiało uwzględnić kwietniowe ćwiczenia w harmonogramie lotów.

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist powiedział szwedzkiej gazecie Dagens Nyheter, że jest to nietypowa prośba ze strony rosyjskiej. – Nie narusza ona zasad. ale jest powód, by mieć wiele pytań o to, dlaczego tak się dzieje. Ważne jest, aby śledzić wydarzenia z wielką uwagą i obserwować efekty – powiedział gazecie. Minister poinformował, że nie będzie jednak angażował się w tę sprawę na poziomie dyplomatycznym.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł.

Berlingske/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki

AKTUALIZACJA: 30 marca 2018 godz. 6.15 – fragment o Szwecji

Jakóbik: Nord Stream 2 skorumpował Europę