Cyberatak na Ukrainę po nieudanych rozmowach Zachodu z Rosją. To „za Wołyń”

14 stycznia 2022, 07:00 Alert
Komunikat hakerów po ataku na strony rządu Ukrainy z 14 stycznia 2021 roku. Grafika: Twitter.
Komunikat hakerów po ataku na strony rządu Ukrainy z 14 stycznia 2021 roku. Grafika: Twitter.

Szereg stron internetowych rządu Ukrainy stał się celem ataku hakerskiego niedługo po porażce rozmów USA-Rosja, NATO-Rosja i w OBWE. Hakerzy napisali na stronach ministerstwa obrony i spraw zagranicznych, że dane Ukraińców zostały skradzione i, że atak został dokonany między innymi „za Wołyń”.

Komunikat hakerów jest dostępny między innymi w języku polskim (niepoprawnym). – Ukrainiec! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To dla Ciebie za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne – czytamy w komunikacie pełnym przekreślonych symboli państwowych Ukrainy.

Strona ministerstwa spraw zagranicznych się nie ładuje, usługi online rządu Ukrainy nie działają. Do ataku hakerskiego doszło dzień po nieudanych rozmowach Zachodu z Rosją, które uwzględniały rozmowy z USA 10 stycznia, z NATO 12 stycznia i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 13 stycznia. Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau przewodniczący obradom OBWE ostrzega, że kontynent stoi przed widmem wojny na Ukrainie.

Wojciech Jakóbik