Cypr nie przestraszył się Turcji i nie zrezygnuje z dotychczasowej polityki w WSE

8 grudnia 2021, 11:00 Alert

Cypr przyznał koncesję firmom Exxon Mobil i Qatar Petroleum, dzięki której mogą szukać gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Turcy twierdzą, że zgoda narusza obszar tureckiego szelfu kontynentalnego we wschodniej części akwenu. Cypryjczycy nie zamierzają jednak ustąpić i zapowiadają nieustępliwą politykę.

Flagi Turcji i Cypru. Źródło: freepik
Flagi Turcji i Cypru. Źródło: freepik

W czwartek rząd Cypru poinformował, że udzieli koncesji Exxon Mobil i Qatar Petroleum na poszukiwanie węglowodorów w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Turcy podkreślają, że decyzja naruszy obszar turecki i nie pozwolą na nieautoryzowane działania.

Cypryjczycy nie zgadzają się z Turkami. – Turcja po raz kolejny celowo nie przestrzega prawa międzynarodowego, wysuwa bezpodstawne roszczenia i lekceważy stanowisko społeczności międzynarodowej. Cypr będzie kontynuował politykę w dziedzinie węglowodorów, z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego i europejskiego – czytamy w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych Cypru.

Reuters przypomina, że przez dziesięciolecia Turcja kłóciła się z Grecją i Cyprem o terytorium wschodniej części Morza Śródziemnego. Tematami sporów były m.in. przestrzeń powietrzna, energia, status wysp na Morzu Egejskim i podzielony etnicznie Cypr. W 1974 roku został on podzielony po inwazji tureckiej. Ankara nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z uznanym na arenie międzynarodowej rządem w Nikozji.

Reuters/Jędrzej Stachura

Amerykanie będą poszukiwać węglowodorów na cypryjskiej WSE