Cypr prosi Niemcy o mediację w sporze o odwierty gazu na Morzu Śródziemnym

24 stycznia 2020, 06:30 Alert
cypr flaga cypru
Flaga Cypru. Źródło: Pixabay

Prezydent Cypru poprosił kanclerz Niemiec Angelę Merkel o mediację w konflikcie dotyczącym tureckich wierceń naftowych na Morzu Śródziemnym. Kanclerz dzisiaj spotka się z prezydentem Erdoğanem.

Spór między Turcją a Cyprem

Na dzień przed wizytą kanclerz Angeli Merkel w Turcji prezydent Cypru Nikos Anastasiades poprosił ją o mediację między Nikozją a Ankarą podczas rozmowy telefonicznej. Na spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem kanclerz Niemiec ma ona rozpocząć kampanię na rzecz zakończenia wiercenia w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru przez tureckie statki. Anastasiades podkreślił, że jest ma to również być żądanie całej Unii Europejskiej.

Poszukiwanie przez Turcję gazu ziemnego w na cypryjskich wodach wywołało niebezpieczne napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Turecki statek Yavuz od kilku dni wierci na południe od cypryjskiego miasta portowego Limassol. Jak donosi prasa cypryjska, jest to szósty nieuprawniony odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego. Rząd w Nikozji nazywa działania Ankary piractwem.

Die Zeit/Michał Perzyński

RAPORT: Jak Morze Śródziemne staje się zagłębiem energetycznym