Prezydent Czech broni Nord Stream 2 i krytykuje LNG z USA

1 marca 2019, 07:00 Alert
Czechy Miloš_Zeman_Rozhlas_2013
Źródło: WikiCommons, David Sedlecký

Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił na antenie telewizji, że gaz skroplony z USA będzie o 30 procent droższy od dostaw rosyjskich. Stanął po stronie Niemiec w sporze o Nord Stream 2.

– Kupowanie gazu skroplonoego z Ameryki będzie oznaczać zwiększenie wydatków o 3- procent w stosunku do kwoty za dostawy gazu rosyjskiego – powiedział prezydent na praskim kanale Barrandov cytowany przez agencję TASS.

Zeman wyraził poparcie dla Niemiec, które bronią projektu gazociągu Nord Stream 2, którym gaz może docierać także do Czech. Poparł także stanowisko Berlina w sprawie zaangażowania USA przeciwko Nord Stream 2, który odrzucił krytykę amerykańską. – Niemcy to naturalny sojusznik w sprawach dotyczących gazu ziemnego – stwierdził prezydent.

Gazociąg Nord Stream 2 ma słać gaz do Europy Środkowo-Wschodniej poprzez niemiecką odnogę EUGAL, która kończy się punktem wejścia na rynek czeski. Chociaż gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, to odnoga powstanie nawet rok później, co oznacza, że dostawy do Czech mogłyby ruszyć dopiero na początku przyszłej dekady.

TASS/Wojciech Jakóbik