Dzisiaj ma odbyć się kolejna tura rozmów z Czechami o Turowie

8 lipca 2021, 06:00 Alert
Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

W czwartek rano rozpocznie się kolejny etap polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni w Turowie – przekazał w środę wieczorem PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka. To będzie już czwarta tura rozmów w Pradze.

Rozmowy z Czechami o Turowie

Rzecznik dodał, że podczas rozmów w Pradze ze strony polskiej wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Naszą intencją jest osiągniecie porozumienia, które będzie akceptowalne dla obu stron. Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską – podkreślił rzecznik. We wtorek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przyznał, że rozmowy nie są łatwe, ponieważ strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej. Zapewnił jednocześnie, że kopalnia Turów działa normalnie.

Bezpośrednie rozmowy delegacji polskiej i czeskiej rozpoczęły się 17 czerwca. Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

– Wciąż pracujemy nad porozumieniem. Zależy nam na osiągnięciu sytuacji win-win. Podejmujemy wszelkie możliwe działania w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską, zarówno na rzecz społeczności lokalnych, jak i zgodnie z interesem Polski, która ma być sygnatariuszem tej umowy. Ze stroną czeską uzgodniliśmy, że rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Równolegle będą toczyć się ustalenia w kwestiach technicznych oraz prawno-traktatowych – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Polska Agencja Prasowa/Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński

Soboń: Strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej o Turowie

AKTUALIZACJA: 8 lipca 2021 r., godz. 17:25; dodano wypowiedź M. Kurtyki