font_preload
PL / EN
Alert PAP 28 czerwca, 2019 godz. 9:00   
REDAKCJA

Czerwiec był najlepszym miesiącem dla cen ropy w tym roku

gaz łupki ropa Źródło: Wikipedia

Ropa w USA zaliczy kończący się miesiąc do najlepszych od początku 2019 r. – w czerwcu surowiec zyskał na wartości 11 proc. O dalszych ruchach notowań na tym rynku mogą zadecydować dwa ważne spotkania: Trump-Xi i OPEC+ – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,10 USD, po zniżce ceny o 0,57 proc. Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,23 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,48 proc. Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa staniała o 0,5 proc. do 445,6 juanów za baryłkę.

W sobotę odbędzie się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – w Osace. Z kolei w poniedziałek i wtorek na posiedzeniu w Wiedniu będą obradować ministrowie ropy z krajów koalicji OPEC+. Na razie Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje handlowe – podał w czwartek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w Pekinie i Waszyngtonie. „Ten +tymczasowy rozejm+ miałby zostać zawarty podczas długo wyczekiwanego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace w sobotę” – napisano w dzienniku. Od wyniku rozmów mogą zależeć perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popyt na surowce, w tym ropę naftową. W poniedziałek tymczasem rozpocznie się spotkanie OPEC+, podczas którego zapadnie decyzja, jak będzie wyglądać produkcja ropy w krajach koalicji w II połowie roku.

„Rynek jest teraz bardzo ostrożny z powodu tych dwóch ważnych spotkań” – mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. „Ropa naftowa może dalej zyskiwać na wartości, jeśli w wojnie handlowej USA-Chiny przynajmniej będzie przerwa, a OPEC+ przedłuży cięcia dostaw ropy na II połowę roku” – dodaje. W tym tygodniu ropa na NYMEX w USA zyskała 3,1 proc., a w czerwcu zdrożała o ok. 11 proc. Brent na ICE zdrożała w czerwcu o 2,8 proc.

Polska Agencja Prasowa