Czerwiński: Będę wspierał poprawę sytuacji na Śląsku

1 lipca 2015, 08:22 Energetyka

Upewniłem się, że w polskich kopalniach pracują odpowiedzialni ludzie, którzy chcą rozmawiać o problemach, rozumieją drogę uzdrawiania zakładów górniczych i ją wspierają – powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa w czasie wizyty w kopalni Makoszowy w Zabrzu.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Minister rozmawiał z załogą i zarządem kopalni o przebiegu procesu restrukturyzacji oraz o przyjętym dziś na wyjazdowym posiedzeniu rządu w Katowicach programie Śląsk 2.0. Jednym z jego punktów jest szukanie nowych sposobów wykorzystania węgla w nowoczesnym i ekologicznym przemyśle.

– Jako minister Skarbu Państwa będę wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji kopalni Makoszowy, całej branży górniczej i Śląska – zapowiedział Andrzej Czerwiński.

Makoszowy to jedna z kopalń przekazanych przez Kompanię Węglową do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Rząd przyjął 30 czerwca 2015 r. w Katowicach dokument „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej”, który podkreśla, że Śląsk jest siłą napędową polskiego przemysłu. Celem programu jest wzmocnienie potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski Zachodniej. Działania podzielono na pięć głównych części poświęconych: wzrostowi konkurencyjności gospodarki regionu, inwestycjom, gospodarce niskoemisyjnej i energooszczędnej,nowoczesnym kadrom oraz integracji funkcji miast aglomeracji górnośląskiej. W części dotyczącej wzrostu konkurencyjności gospodarki przewidziano m.in. pakiety rozwiązań dla górnictwa i przedsiębiorstw energochłonnych.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa