Czesi wykluczają Chiny i Rosję z przetargu na atom. Odpowiedź na wieści o dywersji?

27 września 2021, 19:30 Alert
Czechy Miloš_Zeman_Rozhlas_2013
Milosz Zeman. Źródło: WikiCommons, David Sedlecký

To już oficjalna wiadomość. Prezydent Czech podpisał dokument wykluczający Chiny i Rosję z przetargu na budowę nowego atomu w Elektrowni Dukovany. To częściowo zapowiadana reakcja na wieści o możliwej dywersji z udziałem Rosji.

Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał ustawę wykluczającą firmy z Chin i Rosji z przetargu na rozbudowę Elektrowni Dukovany, w której mają powstać dwa reaktory jądrowe. Będą w nim mogły wziąć udział tylko EDF z Francji, KHNP z Korei Południowej oraz Westinghouse z USA. Przetarg ma zostać ogłoszony po wyłonieniu nowego rządu po wyborach parlamentarnych na początku października.

Czesi postanowili wykluczyć Rosatom po kryzysie dyplomatycznym wywołanym wieścią, że Rosjanie mogli stać za wysadzeniem magazynu amunicji w Czechach w 2014 roku. W 2018 roku Zeman podpisał także dokument wykluczający chińskie Huawei i ZTE z przetargu na rozbudowę sieci telekomunikacyjnej 5G.

Nowe przepisy o udziale w przetargu technologicznym na atom w Czechach stanowi, że mogą w nim wziąć udział tylko firmy z państw, które przystąpiły do Międzynarodowego Porozumienia o Zamówieniach Rządowych z 1996 roku zobowiązującego do stosowania podstawowych standardów, jak przejrzystość i brak udziału w korupcji.

Radio Praga/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atom dla Polski. Obawy przed Rosatomem to nie rusofobia