Czołgowa koalicja chętnych ma mieć zielone światło i może do niej dołączyć Abrams

24 stycznia 2023, 17:30 Alert

Czołgi Leopard od koalicji chętnych krajów NATO mają otrzymać zielone światło Niemiec na dostawy na Ukrainę. Prezydent USA miał zdecydować o dostarczeniu tam czołgów Abrams.

M1 Abrams. Fot. Wikimedia Commons.
M1 Abrams. Fot. Wikimedia Commons.

Według agencji Bloomberg 25 stycznia ma się pojawić zgoda Niemiec na dostawy czołgów Leopard z Polski na Ukrainę zmagającą się z inwazją Rosji. Amerykanie mają zaś według Wall Street Journal planować dostawy czołgów M1 Abrams. Sky News Arabia ustaliła, że chodzi o 10 maszyn.

Portal ABC ustalił, że koalicja chętnych zebrała już zgłoszenia 100 czołgów Leopard 2 do przekazania Ukrainie w celu odparcia inwazji rosyjskiej. Zgoda Niemiec jest niezbędna ze względu na prawo producenta, firmy Rheinmetall. Ta podała, że jest w stanie zapewnić nawet 139 sztuk.

Wall Street Journal ustalił, że Biały Dom zaczął rozważać dostawy Abramsów na Ukrainę po kontakcie z kanclerzem Niemiec, który zapewnił, że jego kraj przekaże Leopardy, jeśli Amerykanie wcześniej zdecydują o wysłaniu na Ukrainę własnych czołgów. Berlin zapewnił, że nie będzie blokował inicjatywy koalicji chętnych pod przywództwem Polski.

W kwietniu 2022 roku zatwierdziło ministerstwo obrony narodowej RP umowę na zakup 250 czołgów tego typu. W styczniu 2023 roku zatwierdziło umowę na zakup 116 używanych czołgów M1A1 Abrams. Pierwsze egzemplarze używane mają trafić do służby jeszcze w tym roku. Ostatnie najnowsze czołgi mają dotrzeć w 2026 roku.

ABC/Bloomberg/Sky News Arabia/Wall Street Journal

Problemy z czołgami dla armii Ukrainy. Spięcie