Czy firmy ubezpieczeniowe wycofają się z finansowania węgla?

4 grudnia 2018, 10:15 Alert
Komin, przemysł, emisje

Według najnowszego raportu organizacji ekologicznej Unfriend Coal, europejskie firmy ubezpieczeniowe są liderami w działaniach mających na celu zminimalizowania swoich usług, których dostarczają na rzecz firm produkujących węgiel.

Sektor ubezpieczeniowy znajduje się pod coraz większą presją polityczną i społeczną ze względu na światowy trend wycofywania się z wydobycia i spalania węgla. Jak wskazuje opracowanie koalicji 12 organizacji środowiskowych (w tym Greenpeace, 350.org czy Sierra Club), europejskie towarzystwa ubezpieczeniowe robią szybsze postępy (nie licząc Wielkiej Brytanii) na rzecz rezygnacji z ubezpieczania firm w znaczący sposób zatruwających powietrze. Europejskie podmioty wyprzedzają przede wszystkim amerykańskich, japońskich, brytyjskich oraz australijskich ubezpieczycieli. W badaniu Unfriend Coal uwzględniono 24 największe na świecie firmy ubezpieczeniowe które swoimi usługami obejmują spółki związane z branżą górniczą.

Grupa Allianz i Generali w znacznym stopniu ograniczyła ubezpieczenia dla firm produkujących energię konwencjonalną, z kolei Axa i Zurych w tym roku zaostrzyły wobec nich swoją politykę ubezpieczeniową. Swiss Re oraz Munich RE także w 2018 roku ogłosiły ograniczenia ubezpieczeniowe. Według wyliczeń raportu jedna trzecia branży ubezpieczeniowej zminimalizowała działalność, która wpiera producentów węgla. Raport wskazuje także, że w Stanach Zjednoczonych żaden z dziewięciu wiodących ubezpieczycieli nie podjął na razie podobnych działań. Firmy takie jak AIG, Chubb, Liberty Mutual i Berkshire Hathaway nadal inwestują w branżę węglową. Ubezpieczyciele z regionu Azji i Pacyfiku również cały czas ją ubezpieczają i w nią inwestują, chociaż zachodzą pewne, drobne zmiany. Trzy z największych japońskich firm ubezpieczeniowych, Nippon, Dai-ichi i Meiji Life, ogłosiły, że nie będą już finansować nowych projektów węglowych. Australijski QBE dokonuje obecnie przeglądu swojej polityki ubezpieczeniowej i inwestycyjnej.

Ubezpieczyciele podejmują szereg zmian w swojej polityce biznesowej ze względu na ostatnio rosnącą ilość strat związanych z katastrofami naturalnymi (np. huragany czy pożary), których częstotliwość wzrosła wraz z ociepleniem klimatu. Szacuje się, że w 2017 roku globalne straty na skutek gwałtownych zjawisk pogodowych wyniosły około 337 miliardów dolarów, a straty ubezpieczycieli szacuje się na 144 mld dolarów.

Unfriend Coal/The Guardian/Patrycja Rapacka