Czy Grecja dołączy do BRICS?

12 maja 2015, 16:57 Alert
Putin Tsiparas
Władimir Putin (L) i Aleksis Tsiparas (P).

(EurActiv.pl/kk)

Zmagająca się z problemami finansowymi Grecja dostała zaproszenie do banku BRICS, tworzonego przez największe rozwijające się gospodarki jako alternatywa dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bank, do tej pory składający się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA (po angielsku South Africa, stąd więc nazwa BRICS) zaprosił Grecję, by dołączyła do państw go tworzących. Grecja byłaby więc pierwszym państwem UE, które byłoby jego członkiem.

Rosyjskie zaproszenie

Źródła w rządzie Grecji poinformowały, że zaproszenie zostało wystosowane we wczorajszej (11 maja) rozmowie telefonicznej między greckim premierem Aleksisem Tsiprasem a wiceministrem finansów Rosji Siergiejem Storczakiem.

Spośród państw BRICS Rosja prowadzi aktywną politykę poszerzania swoich wpływów na Bałkanach, więc oferta dla Grecji jest po jej myśli. Także Chiny starają się zwiększać swoje więzi gospodarcze z państwami regionu.

Grecja rozważy zaproszenie

Tsipras nazwał zaproszenie „radosną niespodzianką”. Nie chciał jednak od razu zadeklarować, czy Grecja z niego skorzysta, stwierdzając, że musi je najpierw „przestudiować”. Ma również przedyskutować ofertę z władzami banku na szczycie gospodarczym w Petersburgu w dn. 18-20 czerwca.

Grecja prowadzi obecnie dyskusje z MFW i UE, by uzyskać od nich ostatnią transzę 240-mld pożyczki. Ewentualne wsparcie od państw BRICS mogłoby pomóc Atenom ożywić swoją gospodarkę na tyle, by wypełnić warunki Zachodu.