Czy Holding zastąpi Ministerstwo Skarbu Państwa? szczegóły jeszcze w czerwcu

15 czerwca 2016, 20:30 Alert
MSP
Źródło: MSP/KPRM

(Polska Agencja Prasowa)

Koncepcja powołania instytucji, która miałaby zastąpić MSP jest gotowa; do końca czerwca chciałbym ją opublikować – powiedział w środę dziennikarzom minister skarbu Dawid Jackiewicz.

„Koncepcja (powołania instytucji, która miałaby zastąpić MSP) jest gotowa. Do końca czerwca chciałbym ją opublikować. Ta koncepcja wymaga jeszcze akceptacji Komitetu Rozwoju oraz rządu, wówczas ją opublikujemy. To już są tylko decyzje na najwyższych szczeblach czy gremiach rządowych” – zaznaczył szef resortu skarbu.

„Mam nadzieję, że do końca tego miesiąca będziemy w stanie przeprocedować ten dokument przynajmniej na Komitecie Rozwoju, który jest częścią rządu zajmującą się sprawami o charakterze gospodarczym. Oczywiście uruchomimy normalne procedury legislacyjne, które zapewne potrwają kilka miesięcy” – dodał.

Działający przy premierze Komitet Rozwoju zajmuje się m.in. „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W skład komitetu wchodzą m.in. ministrowie związani z realizacją planu, w tym minister skarbu, minister rozwoju i minister finansów.

Szef MSP nie chciał ujawnić formuły prawnej nowego podmiotu. „Rozstrzygnięcie, czy to będzie holding, czy agencja rządowa, nastąpi na szczeblu rządowym” – podkreślił.

Planowaną zmianę sposobu nadzoru właścicielskiego minister określił wcześniej jako „rewolucję”. „Po ponad 20 latach zmieniamy sposób nadzorowania majątkiem państwa. Zmieni się podmiot – z ministerstwa powstanie agencja czy też holding lub inna formuła prawna. To będzie o wiele skuteczniejsze narzędzie nadzoru właścicielskiego” – tłumaczył niedawno Jackiewicz.

W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich szef MSP wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co – jak podkreślał – będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.