Czy integracja z energetyką odblokuje inwestycje w górnictwie?

24 marca 2016, 06:30 Energetyka

Integracja firm górniczych z grupami energetycznymi powinna odblokować niezbędne nakłady inwestycyjne w kopalniach – czytany w „Rzeczpospolitej”.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Dziennik zwraca uwagę, że wydatki inwestycyjne górnictwa węgla kamiennego w ubiegłym rok wyniosły około 1,6 mld zł i były aż o 45 proc. niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie gazeta podkreśla, że poziom inwestycji w kopalniach systematycznie spada o 2012 roku.

Jednak cytowany przez „Rz” analityk Vestor DM Wojciech Woźniak przekonuje, że w tym roku ten negatywny trend się może zmienić. W jego ocenie pomóc w tym może integracja górnictwa z energetyką.

Podobną opinie na ten temat ma Karol Osadnik, zastępca dyrektora katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Według niego zmiany właścicielskie w górnictwie z jednej strony mogą zapewnić kopalniom dopływ gotówki, ale z drugiej zwiększyć ich wiarygodność kredytową. Jednak w jego cenie zwiększenia wydatków inwestycyjnych w branży można się spodziewać dopiero w przyszłym roku.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że cześć spółek węglowych już zapowiedziała wzrost wydatków na inwestycje. Chodzi między innymi o kontrolowaną przez Eneę Bogdankę, która w tym roku ma wydać na ten cel prawie 438 mln zł, wobec nieco ponad 381 mln zł w roku ubiegłym.

Również należąca do Taurona kopalnia Brzeszcze planuje spore wydatki na inwestycje na najbliższe lata – 200 mln zł, z czego duża część ma być wydana już w tym roku.

Natomiast Polska Grupa Górnicza, która ma powstać z przekształcenia Kompanii Węglowej, według relacji dziennika, ma w latach 2016-2017 przeznaczyć na inwestycje 1, 3 mld zł. Jednak jak zwraca uwagę dziennik plan ratowania może trafić do kosza, jeśli zarządowi spółki nie uda się porozumieć ze związkami zawodowymi., a rozmowy nie przynoszą rezultatu od wielu tygodni .

Jak czytamy w „Rz” środki na rozwój i inwestycje chce też zdobyć Jastrzębska Spółka Węglowa, która chce pozyskać gotówkę na ten cel dzięki sprzedaży aktywów ciepłowniczych oraz części udziałów w innych spółkach zależnych.