Czy Japończycy wybudują w Polsce nową elektrownię węglową?

23 maja 2016, 13:15 Alert

(Wirtualny Nowy Przemysł)

Jak poinformował portal wnp.pl zawieszony projekt Elektrowni Czeczott w Woli koło Pszczyny ma zostać poddany ponownej analizie ekonomicznej, a jego harmonogram uaktualniony. Z inicjatywą w tej sprawie do japońskiego Mitsui & Co., które ma być w tym przedsięwzięciu partnerem Polskiej Grupy Górniczej, wystąpiło Ministerstwo Energii.

W elektrowni miał pracować blok o mocy 1000 MW i sprawności na poziomie 46,2 procent. Według szacunków inwestycja miała kosztować ok. 6 mld zł. Nowa elektrownia miała zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla kamiennego o kaloryczności poniżej 20 MJ/kg i produkować ok. 5-7 TWh energii. Ponadto zakładano, że przy budowie obiektu zatrudnionych zostanie ok. 2,5 tys. osób a po ukończeniu inwestycji utworzonych zostanie 250 etatów.

Zakładano, że przy budowie obiektu zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. osób, a powstała elektrownia pozwoli na stworzenie 250 miejsc pracy. Jak informuje wnp.pl, listy intencyjny ws. inwestycji w Woli był wydłużany kolejnymi aneksami. Ostatni mijał 31 marca 2016 r. i według informacji portalu został już przedłużony o kolejny rok