Czy Malezyjczycy pomogą budować Korytarz Południowy?

5 listopada 2015, 15:28 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Malezyjska spółka Petronas jest zainteresowana uczestnictwem w projektach budowy gazociągów Transanatolijskiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP). O tym w ramach trwającej w Baku Kaspijskiej Konferencji Technicznej poinformował dziennikarzy dyrektor spółki w Azerbejdżanie Zeynal Abidin Zainuddin.

Według niego ta kwestia będzie omawiana ze wszystkimi uczestnikami tych projektów.

– Rozważamy możliwość udziałów w tych projektach, jednakże póki co nie ma żadnych porozumień – powiedział Zainuddin.

W celu potwierdzenia planów dotyczących pogłębienia współpracy we wrześniu Petronas oraz SOCAR podpisały aneks do protokołu ustaleń.

Na chwilę obecną Petronas posiada po 15,5 proc. udziałów w projekcie eksploatacji złoża Szach Deniz oraz w Gazociągu Południowokaukaskim (SCP), a także 12,4 proc. akcji w spółce Azerbaijan Gas Supply Company.

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP) mający powstać w Turcji. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.

Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.

Akcjonariuszami TAP są: BP (20 proc.), SOCAR (20 proc.), Petronas (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.), oraz Axpo (5 proc.).

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Akcjonariuszami TANAP są: Socar (58 proc.), Botas (30 proc.) oraz BP (12 proc.).