Czy następny Black Friday upłynie pod znakiem bogini słońca? Polski wynalazek może podbić sklepy

27 listopada 2021, 10:00 Alert

Wrocławska firma nazwana na cześć bałtyckiej bogini Słońca oferuje nowe zastosowanie przełomowego wynalazku z Polski. Elastyczne ogniwa słoneczne mogą trafić na półki sklepowe jako samowystarczalne etykiety aktualizujące ceny i inne informacje. Przydałyby się na Black Friday.

Olga Malinkiewicz z perowskitem. Fot. Saule Technologies
Olga Malinkiewicz z perowskitem. Fot. Saule Technologies

Firma Saule Technologies z Wrocławia zajmująca się wytwarzaniem ogniw perowskitowych tanią metodą wynalezioną przez Olgę Malinkiewicz przygotowała elektryczne etykiety, które mogą zawitać na półkach sklepowych. Kolejne firmy jak PKN Orlen czy Columbus Energy już stają w kolejce po takie innowacje.

Perowskity to drukowane ogniwa słoneczne opisywane już wielokrotnie przez BiznesAlert.pl. Można je instalować w miejscach wcześniej niedostępnych: na dachach, różnych przedmiotach, a także tworzyć z nich szyby, ze względu na ich wysoką elastyczność. Dzięki odkryciu taniej metody wytwarzania elastycznych ogniw na bazie perowskitów Olga Malinkiewicz dostała liczne nagrody, między innymi od Komisji Europejskiej oraz MIT Technology Review. Otrzymała także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla nauki od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Firma Saule Technologies została założona przez Malinkiewicz z Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem. Pierwsza fabryka perowskitów powstała we Wrocławiu. Sama nazwa została nadana na cześć bałtyckiej bogini słońca Saule. Teraz firma zamierza promować nowy produkt pod tajemniczą nazwą PESL.

Chodzi o Perovskite Electronic Shelf Label, czyli elektryczne etykiety cenowe do sklepów,  które zmieniają informację podawaną z pomocą e-tuszu w sposób autonomiczny, bo dzięki sprawności przekraczającej 25 procent, mogą wytwarzać sobie energię nawet przy słabym oświetleniu w magazynach. Z tego względu PKN Orlen rozpoczął już testowanie etykiet z Wrocławia na stacji paliw w Warszawie, a Columbus Energy z Krakowa zainwestował 10 mln euro w nową linię produkcyjną perowskitów do zastosowania w elektronice z prawem pierwokupu wszelkich patentów powstałych w ten sposób. To zapowiedź kolejnych, innowacyjnych zastosowań wynalazku z Polski.

Póki co można oglądać je w praktyce na przykładzie okiennic pokrytych perowskitami wytwarzającymi energię elektryczną na zamówienie firmy Aliplast z Polski należącej do grupy Corialis zarejestrowanej w Belgii. Wytwarza ona systemy aluminiowe na potrzeby budownictwa, w tym właśnie okiennice.

Okiennice z perowskitami. Fot. Saule Technologies

Okiennice z perowskitami. Fot. Saule Technologies

Saule Technologies/PKN Orlen/Columbus Energy/Wojciech Jakóbik

Testy perowskitów w Warszawie