Czy rozwiązanie fundacji klimatycznej uratuje Schrödera w spódnicy?

6 maja 2022, 09:15 Alert

Premier landu Meklemburgii Pomorza-Przedniego Manuela Schwesig jest obciążona politycznie karczemną współpracą z Gazpromem. To za pomocą wspólnie założonej fundacji na rzecz klimatu została zakończona budowa Nord Stream 2. Niemiecka gazeta die Welt dowiodła, że współpraca między rządem Schwesig a Gazpromem polegała praktycznie na spełnieniu wszelkich żądań rosyjskiego koncernu.

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Die Welt wskazuje także na problemy z dotarciem do dokumentów związanych z fundacją. Brakuje dokumentów z 2020 roku, kiedy to rząd kraju związkowego i córka Gazpromu Nord Stream 2 AG wspólnie zaproponowały realizację planu obejścia sankcji amerykańskich. Niemiecka gazeta, która starała się o informacje, dotyczące tych dokumentów otrzymała odpowiedź, że rzekomo nie ma już żadnej dokumentacji.

Po wstrzymaniu uruchomienia Nord Stream 2 i inwazji Rosji na Ukraine fundacja nadal funkcjonowała. Dopiero teraz po zaangażowaniu rzeczoznawcy, Pani profesor Birgit Weitemeyer rząd chce rozwiązać ten wstydliwy o obarczający politycznie stwór. Rozwiązaniu fundacji sprzeciwia się jednak przewodniczący fundacji i były premier oraz socjaldemokrata Meklemburgii Erwin Sellering.

Aleksandra Fedorska

Finlandia szykuje się na odcięcie gazu z Rosji