Czy wystarczy ropy Rafinerii Leuna? Polska może pomóc

29 marca 2022, 17:30 Alert

– Już pod koniec 2022 roku rafineria Total Energies w Leuna ostatecznie nie będzie się zaopatrywać w rosyjską ropę naftową. Wtedy zaopatrzenie będzie realizowane przez porty morskie w Rostocku i Gdańsku. Niemiecka gazeta Mitteldeutsche Zeitung wyraziła jednak wątpliwości, czy te dostawy wystarczą na potrzeby tej rafinerii i całego kompleksu przemysłowego w Leuna.

Zbiorniki Rafinerii Gdańskiej. Fot. Grupa Lotos
Zbiorniki Rafinerii Gdańskiej. Fot. Grupa Lotos

– Stuprocentowe zastąpienie dostaw z Rosji nie będzie możliwe — powiedział kierownik Christof Günther, zwracając uwagę na fakt, że to całego terenu przemysłowego w Leuna należy 100 firm. Günther wezwał rząd federalny do podjęcia wszelkich starań, aby zapewnić zaopatrzenie całemu kompleksowi chemicznemu w Leuna i innym firma w Niemczech Wschodnich, które są zależne od produkcji i surowców w Leuna.

Rafineria Leuna nie będzie nawiązywać nowych kontraktów z Rosją, a obecne będą wygasać. Pierwszy taki kontrakt wygasa już z końcem marca br.. Około 12 milionów ton ropy naftowej są przetwarzane rocznie w Leuna na produkty naftowe. Ponadto rafineria ta jest największym producentem metanolu, głównego surowca dla przemysłu chemicznego.

Mitteldeutsche Zeitung/Aleksandra Fedorska