Dąbrowski: Wybudujemy 2,5 GW mocy wiatrowych na Bałtyku do 2030 roku

4 czerwca 2021, 16:45 Energetyka

– Grupa PGE chce w najbliższych latach sfinansować 24 projekty o łącznej wartości ok. 74 mld zł. Wśród tych inwestycji znalazły się dwa projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej wartości 35 mld zł. Jakie znaczenie te projekty mają dla rozwoju polskiej energetyki i kiedy zielona energia zastąpi węgiel, jaki wpływ morskie inwestycje PGE będą miały na Pomorze oraz rozwój branży offshore i lokalnych firm – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

Nowe projekty offshore

Prezes powiedział, że pierwsza energia elektryczna z morskiej farmy wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3, popłynie już w 2026 roku. – Po 2030 roku poprowadzimy dodatkowy projekt morski o mocy 1 GW, a w planach mamy kolejne inwestycje w tej technologii – zaznaczył

Baltica 2 i Baltica 3 otrzymały już pozwolenia środowiskowe i podpisały umowy przyłączeniowe do sieci, a 7 kwietnia 2021 roku uzyskały decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie tzw. pierwszej fazy wsparcia morskich farm wiatrowych i prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej – tzw. kontraktu różnicowego.

– W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych Baltica 3 (1 GW) może zostać uruchomiona w 2026 roku, a Baltica 2 (1,5 GW) przed 2030 roku – mówi prezes PGE w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl.

Prezes Dąbrowski podkreślił, że transformacja energetyczna jest procesem złożonym, wymagającym kapitałochłonnych inwestycji. – Obecny portfel wytwórczy PGE jest w ponad 80-procentach oparty na węglu kamiennym i brunatnym – powiedział.

Trójmiasto.pl/CIRE.PL/Jędrzej Stachura

PGE chce polonizować offshore. W czerwcu odbędzie się spotkanie z branżą